Rzecznik rządu o strajku nauczycieli. „Do rozmów możemy wrócić po wyborach”

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wywiązał się ze wszystkich zobowiązań, które dotyczyły podwyżek dla nauczycieli w tym roku – twierdzi rzecznik rządu Piotr Müller pytany o decyzję ZNP o strajku włoskim od 15 października. Müller deklaruje, że rząd jest otwarty na rozmowy – po wyborach.

Przypomnijmy, że 15 października br. ZNP rozpoczyna bezterminową akcję protestacyjną – strajk włoski. Pisaliśmy o tym tutaj.

„Nie chcemy być wolontariuszami”. Decyzja ZNP: 15 października rusza tzw. strajk włoski w oświacie

Do decyzji władz ZNP odniósł się rzecznik rządu. „Od 1 września zostały zrealizowane podwyżki, które były przedmiotem porozumień i od przyszłego roku będziemy podejmować nowe zadania” – powiedział Müller.

Tyle tylko, że powodem rozpoczynającego się protestu włoskiego nie jest brak realizacji zobowiązań rządu z kwietnia br., lecz kolejna odsłona akcji wynika z faktu, iż ustępstwa strony rządowej są niewystarczające. ZNP domaga się dla nauczycieli 30-proc. podwyżek, a rząd zgodził się jedynie na wzrost płac od września br. o 9.6 proc. Natomiast w projekcie przyszłorocznego budżetu państwa nie przewidziano żadnych pieniędzy na podwyżki w 2020 r.

„Oczywiście jesteśmy otwarci na wszelkie rozmowy już po wyborach” – zadeklarował. Pytany, dlaczego takich rozmów nie będzie przed wyborami, czyli w dniach poprzedzających rozpoczęcia strajku włoskiego, odparł, że po wyborach państwo dalej funkcjonuje. A oprócz tego minister edukacji Dariusz Piontkowski stale prowadzi rozmowy ze związkami zawodowymi. Dodajmy, że aktualnie rozmowy te dotyczą odbiurokratyzowania oświaty, a nie wynagrodzeń. O pilne spotkanie w sprawie płac ZNP niedawno apelował, lecz odpowiedź szefa MEN brzmiała: „po wyborach”.

Rzecznik rządu dopytywany, czy obecna ekipa zaproponuje nauczycielom wcześniejsze emerytury powiedział, że nie ma żadnych prac w tej sprawie. „W związku z tym nie chciałbym rozstrzygać, czy takie rozwiązania będą możliwe. Na tym etapie, rząd żadnych prac legislacyjnych nie prowadzi” – powiedział Müller. Pogłoski na ten temat zdementował ostatnio także szef MEN.

(JK, GN, PAP)

Fot: premier gov.pl/Krystian Maj

Minister Piontkowski rozwiewa plotki: Nie będzie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli

“Moja siostra jest nauczycielką i wiem ile zarabia”. Nowy rzecznik rządu gościł w ZNP