Są kolejne podręczniki do HiT. Przygotowało je WSiP. „Wyważony i rzeczowy obraz społeczeństw po 1945 roku”

Także Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne zamieściły na swojej stronie internetowej fragmenty podręczników do Historii i Teraźniejszości dla klasy 1 i 2 z informacją, że są one w procesie aprobaty MEiN w celu dopuszczenia ich do użytku szkolnego. „Podręczniki w rzetelny i obiektywny sposób przedstawiają treści społeczne i historyczne z historii Polski i świata w latach 1945 do początków XXI wieku. Zagadnienia historyczne przedstawione są w tradycyjnym układzie chronologiczno-problemowym w połączeniu z treściami społecznymi z punktu I podstawy programowej” – czytamy m.in. na stronie wydawnictwa.

Jak informują WSiP podręcznik do klasy I obejmuje cztery działy w tym I dział stanowi wprowadzenie, które przedstawia i porządkuje wybrane zagadnienia oraz pojęcia ( w tym z historii i WOS w klasach 4-8 szkoły podstawowej), kluczowe dla problemów omawianych na lekcjach historii i teraźniejszości w liceum i technikum. Pozostałe treści rozdzielone na 3 działy, dotyczą dziejów świata i Polski w latach 1945-1980.

Z kolei podręcznik dla klasy 2 obejmuje 3 działy dotyczące historii świata i Polski od 1980 roku do dwóch pierwszych dekad XXI wieku. Zakres tematów zaplanowany na 27 jednostek lekcyjnych.

Fragmenty podręczników WSiP można znaleźć tutaj.

Przypomnijmy, że do akceptacji MEiN trafił też podręcznik do HiT autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, który wydało wydawnictwo Biały Kruk z Krakowa. Fragmenty tego podręcznika wywołały już prawdziwą burzę z powodu ideologicznego i zaangażowanego politycznie przekazu.

„Postaci takie jak „Inka”, „Łupaszka”, Pilecki, Fieldorf „Nil” powinny pozostawać w pamięci jako symbole oporu. Komuniści byli jak walec, oczywiście zniszczyli ten opór. Ale ludzie, którzy stawiali ten opór, zasługują niewątpliwie na naszą wdzięczną pamięć – tak prof. Wojciech Roszkowski, były europoseł PiS, promuje swoją książkę „Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979” na YouTube.

Prof. Roszkowski promuje swój podręcznik także wywiadem w aktualnym wydaniu miesięcznika „Wpis” (5/2022) także wydawanego przez Białego Kruka.

(JK, GN)

For: WSiP/screen

Podręcznik do HiT jeszcze nie został dopuszczony do użytku, a już wzbudza kontrowersje. „UE lansuje ateizm”