Podręcznik do HiT jeszcze nie został dopuszczony do użytku, a już wzbudza kontrowersje. „UE lansuje ateizm”

Pierwszy podręcznik do nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego przechodzi aktualnie ostatnią fazę akceptacji przez MEiN – informuje wydawnictwo Biały Kruk. W sieci pojawiły się już jednak fragmenty nowego podręcznika, które wzbudzają duże kontrowersje.

Podręcznik przeznaczony jest dla klas I liceów i techników i obejmuje lata 1945-1979. Drugi tom podręcznika – jak zapowiada wydawnictwo – obejmie lata 1980–2015. O czym będzie się uczyła młodzież?

 „Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia. Samo przeczytanie tej książki spowoduje przyswojenie i zapamiętanie części zjawisk oraz tendencji występujących w najnowszej historii Polski oraz świata. Tekst został wsparty prawie pół tysiącem świetnie dobranych ilustracji, w większości unikatowych, tworzących równoległą narrację i niosących także wielką porcję wiedzy” – tak promuje podręcznik wydawnictwo Biały Kruk z Krakowa, które specjalizuje się w wydawaniu książek historycznych, patriotycznych i religijnych.

Jaką wiedzę zyskają uczniowie z pierwszej książki do nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość? „Unia Europejska lansuje ateizm, a wśród najpopularniejszych obecnie ideologii jest feminizm oraz >>ideologia gender<<. Chrześcijańska demokracja również, ale nie należy utożsamiać jej >>z chadecją sprzed 40 lat i więcej<<  – tak omawia dostępne fragmenty podręcznika Onet.

Portal skontaktował się z prof. Roszkowskim, jednak autor nowego podręcznika stwierdził, że wypowie się, gdy wydawnictwo udostępni już całą książkę.

Przypomnijmy, że prof. Roszkowski to uznany autor podręczników do historii. W 2020 r. otrzymał Order Orła Białego (najwyższe polskie odznaczenie państwowe) z rąk prezydenta Andrzeja Dudy, natomiast w 2000 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył historyka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W latach 2005-2009 prof. Roszkowski był europarlamentarzystą, wybranym z listy PiS.

A co wiadomo o wydawcy podręcznika?  Wśród swoich autorów poza prof. Roszkowskim Biały Kruk wylicza m.in. Andrzeja Nowaka, Krzysztofa Szczerskiego, Grzegorza Kucharczyka, Aleksandra Nalaskowskiego, Wojciecha Polaka, Krzysztofa Szczerskiego, Adama Bujaka.

Jak czytamy na jego stronie Wydawnictwo Biały Kruk od wielu lat promuje rodzimą oraz światową sztukę i tradycję. „Nasze książki o tematyce religijnej, patriotycznej, historycznej i kulturalnej to wspaniała wizytówka Polski, jej historii oraz wielowiekowego bogatego dziedzictwa duchowego i materialnego. Wartości te popularyzujemy także poprzez nasz magazyn – Miesięcznik Kulturalny >>WPIS – Wiara, Patriotyzm i Sztuka<< – czytamy.

Na okładce majowego numeru  „WPIS-u” znalazło się duże zdjęcie i zapowiedź wywiadu z prof. Roszkowskim. W archiwalnych numerach bryluje wielu polityków i związanych z partią rządzącą lub urzędników z jej nadania.

Biały Kruk chwali się, że „został uhonorowany prestiżową nagrodą środowisk katolickich Totus w kategorii >>Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II<< – wydaliśmy ponad 120 albumów i książek poświęconych postaci Papieża-Polaka”, a w 2020 r. „Roztrzaskane Lustro. Upadek cywilizacji zachodniej” prof. Wojciecha Roszkowskiego zostało wybrane „Książką Dekady 2011-2020”.

Wydawnictwo – jak czytamy – powstało w 1996 r. z inicjatywy dziennikarza, fotografika i wydawcy – Leszka Sosnowskiego. Jego oficjalną notę biograficzną można znaleźć tutaj.

„Wszyscy, którzy czytają moją publicystykę wiedzą, że nie jestem bezkrytycznym zwolennikiem Zjednoczonej Prawicy. Już w 2015 r. pisałem, że wpuszczenie Gowina do rządu, to zaproszenie lisa do kurnika. Miałem i mam wielkie pretensje np. o poniechanie repolonizacji mediów. Ale teraz jest taki moment, kiedy trzeba odsunąć krytykę na bok i z całych sił wesprzeć Jarosława Kaczyńskiego” – pisał Sosnowski w jednym ze swoich felietonów w 2021 r.

 „Gazeta Wyborcza” informowała kilka miesięcy temu, że Biały Kruk otrzymał 124 tys. zł z grantów Ministerstwa Kultury. W mediach internetowych wydawnictwa nie brakuje mocno zideologizowanych i politycznie zaangażowanych  wpisów.

Przypomnijmy, że wprowadzenie HiT to jedna ze zmian, wchodzących w życie w oświacie po wakacjach. Zgodnie z rozporządzeniem Przemysława Czarnka, ministra edukacji, nowy przedmiot zastąpi wiedzę o społeczeństwie (WOS) w szkołach średnich – w zakresie podstawowym – WOS pozostanie w liceach i technikach tylko dla wybierających poziom rozszerzony.

Biały Kruk” udostępnił do przeglądania kilkanaście stron podręcznika do „Historii i teraźniejszości” prof. Roszkowskiego. Można je znaleźć tutaj

(JK, GN)

Fot: Biały Kruk/screen

Senat: „Porozumienie na rzecz historii wolności” – konferencja o edukacji historycznej młodzieży

Historia i teraźniejszość od września w szkołach. Czarnek podpisał rozporządzenia

ZNP: Zmiany w podstawie programowej zakładające m.in. powstanie nowego przedmiotu HiT są szkodliwe dla edukacji historycznej i obywatelskiej