Sejm przeciwko podwyżkom dla nauczycieli i większemu ZFŚS

Sejm nie zgodził się na przyznanie nauczycielom godziwych podwyżek i odmrożenie środków na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Izba odrzuciła – głosami posłów PiS – większość poprawek zgłoszonych przez Senat do tzw. ustawy okołobudżetowej.

Wśród poprawek Senatu znalazło się kilka rozwiązań kluczowych dla szkół i placówek oświatowych. Czemu? Rząd wprowadził do ustawy szereg cięć w wydatkach. Niektóre z nich są wymierzone w nauczycieli. Przede wszystkim chodzi o odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli, który rząd postanowił zamrozić na poziomie z 1 stycznia 2018 r., czyli 2 752,92 zł. W ten sposób zaoszczędzi ok. 349 mln zł. Senat chciał odmrozić te środki i wprowadził poprawkę, zgodnie z którą pula na ZFŚS zostałaby obliczona na podstawie kwoty bazowej z 2020 r.

W głosowaniu większy odpis na ZFŚS poparło jednak tylko 209 posłów, sprzeciwiło mu się 222, a 10 wstrzymało się od głosu. Wyniki głosowania dostępne są TUTAJ (Uwaga! Zgodnie z Regulaminem Sejmu posłowie głosują nad odrzuceniem poprawek zgłaszanych do ustaw przez Senat – czyli głos “za” to głos za odrzuceniem poprawki Senatu).

Senat chciał ponadto wprowadzić  podwyżki dla nauczycieli w wysokości 6 proc. nie jak proponuje rząd od 1 września, ale już od 1 stycznia 2020 r. Izba wyższa zaproponowała, by nauczyciele, owszem, formalnie otrzymali podwyżkę we wrześniu, ale z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. Przyjęcie tej poprawki oznaczałoby, że np. nauczyciel dyplomowany otrzymałby we wrześniu wyrównanie w wysokości co najmniej 1832 zł brutto.

Niestety Sejm odrzucił tę poprawkę. Podwyżki dla nauczycieli poparło 201 posłów, 231 było im przeciwnych, a 10 wstrzymało się od głosu. Chcesz wiedzieć, jak poszczególni posłowie głosowali w tej sprawie? Możesz to sprawdzić TUTAJ (Uwaga! Zgodnie z Regulaminem Sejmu posłowie głosują nad odrzuceniem poprawek zgłaszanych do ustaw przez Senat).

Podobny los spotkał poprawkę Senatu odmrażającą pieniądze na doskonalenie zawodowe nauczycieli.

Sejm przyjął za to poprawkę Senatu, by pulę środków na nagrody dla nauczycieli za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze przyznawane przez MEN oraz wojewodów ustalane były w oparciu o kwotę bazową obowiązującą nie 1 stycznia 2018 r., ale 1 stycznia 2020 r. Według Ministerstwa Finansów chodzi o kwotę ok. 2,5 mln zł.

Sejm zaakceptował też poprawkę Senatu zwiększającą rezerwę subwencji oświatowej o 50 mln zł.

W najbliższych dniach ustawa okołobudżetowa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który zdecyduje o jej losie.

(PS, GN)

ZNP apeluje do posłów o przyjęcie rozwiązań podwyższających nauczycielskie pensje

Nr 7/12 lutego 2020