Sejm przyjął przepisy chroniące związkowców przed zwolnieniem z pracy

Sejm przyjął przepisy dotyczące zabezpieczenia w sprawach z zakresu prawa pracy. Chodzi o większą ochronę działaczy związkowych.

Uchwalona przez Sejm ustawa zakłada, że jeśli taki szczególnie chroniony pracownik zostanie zwolniony i zaskarży decyzję pracodawcy do sądu, to ten ostatni będzie mógł nakazać firmie dalsze zatrudnienie pracownika aż do momentu prawomocnego zakończenia postępowania.

Podstawą udzielenia takiego zabezpieczenia będzie jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia (czyli że zwolnienie było bezprawne). Dzięki takiemu rozwiązaniu w okresie trwania postępowania przed sądem (często przez kilka lat) związkowiec nadal będzie mógł pracować i zarobkować.

Zmiana może mieć też istotne znaczenie dla kobiet w ciąży. Jeśli firma je zwolni dyscyplinarnie, to sąd będzie mógł nakazać jej dalsze zatrudnienie, dzięki czemu kobieta nabędzie — w momencie porodu — prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

Przypomnijmy, że omawiana zmiana wynika z porozumienia zawartego przez rząd z NSZZ „Solidarność”. O takie rozwiązanie od dawna zabiegał jednak klub Lewicy i OPZZ.

„PiS przepisy chroniące związki zawodowe upchnął w ustawie o emeryturach pomostowych, mimo, że gotowe rozwiązania czekały na stole od kilkunastu miesięcy. Wtedy od posłów PiS słyszeliśmy, że >>tak się nie da<<, a Ministerstwo Sprawiedliwości twierdziło, że te przepisy nie są potrzebne. Dziś się okazuje, że jednak się da i że jednak są potrzebne. To świetna wiadomość dla całego ruchu pracowniczego!” – przekonuje Lewica, która forsowała swój projekt w tej sprawie.

„Sejm przyjął przepisy, o które Lewica walczyła przez kilkanaście miesięcy! Już nie będzie można bezkarnie wbrew prawu zwalniać związkowców, osób w ciąży i innych chronionych pracownic i pracowników. Ta zmiana to wielkie zwycięstwo całego polskiego świata pracy i realne wzmocnienie pozycji związków zawodowych! Teraz musimy jeszcze powalczyć w Senacie o poprawki, żeby ustawa objęła też toczące się postępowania, żeby pracodawcy dobitnie zrozumieli, ze nie będzie więcej przyzwolenia na łamanie prawa!” – komentował na mediach społecznościowych Maciej Konieczny, poseł Lewicy.

(GN)

OPZZ i Lewica domagają się zakazu zwalniania związkowców do czasu ogłoszenia wyroku sądu. Jest projekt ustawy

Związkowcy zwalniani z pracy za promowanie związków zawodowych. RPO pyta głównego inspektora pracy o kontrole