Sejm przyjął zmiany w prawie oświatowym oraz tzw. ustawę okołobudżetową

Sejm na ostatnim posiedzeniu uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Najistotniejsze zmiany w tej nowelizacji dotyczą egzaminów – to np. przesunięcie na 2028 r. obowiązku uzyskania min. 30 proc. punktów z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym na maturze. Posłowie przyjęli też tzw. ustawę okołobudżetową. Zakłada ona m.in. podniesienie średnich wynagrodzeń nauczycieli początkujących w 2025 r. dodatkowo o 2,308 proc., co zapewni im waloryzację wynagrodzeń w sumie o 5 proc. czyli na takim samym poziomie, jak w przypadku pozostałych nauczycieli. Ustawami zajmie się teraz Senat.

Najważniejsze zmiany przyjęte przez Sejmu w ustawie o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw dotyczą

1) egzaminów:

>> przedłużenie na trzy kolejne lata szkolne tj. 2024/2025–2026/2027 braku wymogu uzyskania 30% punktów możliwych do uzyskania z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym. Zmiana w tym zakresie była postulowana również przez środowiska akademickie w tym Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Konferencję Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych;

>> wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora (egzaminatora drugiego sprawdzania) i operatora pracowni informatycznej, jako osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych, w celu zapewnienia wysokiej jakości sprawdzania i oceniania prac egzaminacyjnych

2) programów nauczania, tj. w przypadku, kiedy program wychowania przedszkolnego i programy nauczania do danych zajęć edukacyjnych obejmują treści nauczania wykraczające poza zakres treści nauczania ustalonych w odpowiedniej podstawie programowej – wymagane będzie wyraźne zaznaczenie tych treści w programie nauczania dopuszczonym do użytku szkolnego przez dyrektorów szkół. Celem tej zmiany jest zapewnienie, aby szkolne zestawy programów nauczania nie były przeładowane

3) podręczników, tj.  wprowadzenie obowiązku zapewnienia cyfrowych odzwierciedleń podręczników w postaci papierowej w przypadku wszystkich podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego. Wymóg dotyczący zapewnienia uczniom dostępu do cyfrowego odzwierciedlenia podręcznika papierowego powinien dotyczyć wszystkich podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego i ma na celu zapewnienie uczniom dostępu do zakupionego podręcznika w obu postaciach – papierowej i cyfrowej

Projekt ustawy został skierowany do dalszych prac w Senacie.

Ustawa okołobudżetowa na 2025 r. – ważny przepis dot. nauczycieli

Sejm uchwalił także ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2025, czyli ustawę okołobudżetową.

Ustawa okołobudżetowa na 2025 r. przewiduje m.in., że od 1 stycznia przyszłego roku średnie wynagrodzenie nauczycieli początkujących ustalone zgodnie z Kartą Nauczyciela zwiększy się dodatkowo o 2,308 proc. Przepis ten ma na celu zagwarantowanie, że wynagrodzenia nauczycieli początkujących wzrosną w przyszłym roku w sumie o 5 proc. czyli zostanie zachowany wskaźnik waloryzacji taki w jak w przypadku wynagrodzeń nauczycieli mianowanych i dyplomowanych (co wynika z podwyższenia kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej o 5 proc.).

Ma to związek z tym, że również w 2024 r. zwiększono dodatkowo średnie wynagrodzenie nauczycieli początkujących o 2,308 proc. Dlaczego tak zrobiono? Podwyższenie płac o 30 proc. nie dawało nauczycielom początkującym wzrostu średniego wynagrodzenia o 1500 zł, dlatego specjalnym przepisem podniesiono  dodatkowo wynagrodzenia o 2,308 proc. po to, by osiągnąć wzrost w wysokości obiecanej przez partie tworzące rząd Koalicji 15 Października.

Konieczne było zatem wprowadzenie analogicznego przepisu w kolejnym roku. W przeciwnym razie stawka średniego wynagrodzenia tych nauczycieli od stycznia 2025 r. byłaby ustalona wyłącznie na podstawie w art. 30 ust. 3 pkt 1 KN (czyli wyniosłaby 120 proc. kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej) i to nie zapewniłoby pięcioprocentowego wzrostu w porównaniu ze stawką z 2024 r.

Zatem dzięki przyjętemu rozwiązaniu nauczyciele początkujący będą mieli zapewnioną taką samą waloryzację, jak pozostali nauczyciele.

 

Za uchwaleniem ustawy okołobudżetowej na przyszły rok głosowało 238 posłów, 203 było przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

(GN)

Szykują się duże zmiany w prawie oświatowym. Rząd przyjął projekt nowelizacji trzech ustaw

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2025 rok. „O 5 proc. wzrośnie średnie wynagrodzenie nauczycieli początkujących”

Rząd przyjął nowelizację budżetu na 2024 r. Wzrost deficytu i pomoc dla samorządów. „Zagrożone zostały wynagrodzenia dla nauczycieli”