Sejm przyjął zmiany w prawie oświatowym oraz tzw. ustawę okołobudżetową

Sejm na swoim ostatnim posiedzeniu uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Najistotniejsze zmiany proponowane w projekcie ustawy dotyczą egzaminów – np. przesunięcie na 2028 rok obowiązku uzyskania min. 30% punktów z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym na maturze.  Posłowie przyjęli też tzw. ustawę okołobudżetową. Zakłada ona m.in. podniesienie wynagrodzeń nauczycieli początkujących w przyszłym roku o 5 proc. Dzięki temu otrzymają oni taką samą waloryzację zarobków, jak pozostali nauczyciele. Ustawami zajmie się teraz Senat.

Najważniejsze zmiany przyjęte przez Sejmu w ustawie o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw dotyczą  egzaminów:

>> przedłużenie na trzy kolejne lata szkolne tj. 2024/2025–2026/2027 braku wymogu uzyskania 30% punktów możliwych do uzyskania z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym. Zmiana w tym zakresie była postulowana również przez środowiska akademickie w tym Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Konferencję Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych;

>> wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora (egzaminatora drugiego sprawdzania) i operatora pracowni informatycznej, jako osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych, w celu zapewnienia wysokiej jakości sprawdzania i oceniania prac egzaminacyjnych

programów nauczania, tj. w przypadku, kiedy program wychowania przedszkolnego i programy nauczania do danych zajęć edukacyjnych obejmują treści nauczania wykraczające poza zakres treści nauczania ustalonych w odpowiedniej podstawie programowej – wymagane będzie wyraźne zaznaczenie tych treści w programie nauczania dopuszczonym do użytku szkolnego przez dyrektorów szkół. Celem tej zmiany jest zapewnienie, aby szkolne zestawy programów nauczania nie były przeładowane

podręczników, tj.  wprowadzenie obowiązku zapewnienia cyfrowych odzwierciedleń podręczników w postaci papierowej w przypadku wszystkich podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego. Wymóg dotyczący zapewnienia uczniom dostępu do cyfrowego odzwierciedlenia podręcznika papierowego powinien dotyczyć wszystkich podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego i ma na celu zapewnienie uczniom dostępu do zakupionego podręcznika w obu postaciach – papierowej i cyfrowej

Projekt ustawy został skierowany do dalszych prac w Senacie.

Sejm uchwalił także ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2025, czyli ustawę okołobudżetową.

Ustawa okołobudżetowa na 2025 r. przewiduje m.in., że od 1 stycznia przyszłego roku o 5 proc. wzrośnie średnie wynagrodzenie nauczycieli początkujących. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymają oni taką samą podwyżkę, jak pozostali nauczyciele.

W ubiegłym roku, na skutek tego, że podwyższenie płac o 30 proc. nie dawało nauczycielom początkującym wzrostu średniego wynagrodzenia o 1500 zł, to dostali dodatkowo 2,308 proc. po to, by osiągnąć wzrost tego wynagrodzenia w wysokości zapowiedzianej przez rząd. Z tego powodu także w tym toku rząd dokonał poprawki w ustawie okołobudżetowej i wprowadził mechanizm dzięki któremu nauczyciele początkowi realnie dostaną  5 proc., tak jak pozostali nauczyciele.

Za uchwaleniem ustawy okołobudżetowej na przyszły rok głosowało 238 posłów, 203 było przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

(GN)

Szykują się duże zmiany w prawie oświatowym. Rząd przyjął projekt nowelizacji trzech ustaw

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2025 rok. „O 5 proc. wzrośnie średnie wynagrodzenie nauczycieli początkujących”

Rząd przyjął nowelizację budżetu na 2024 r. Wzrost deficytu i pomoc dla samorządów. „Zagrożone zostały wynagrodzenia dla nauczycieli”