Sejm uchwalił tzw. rentę wdowią z poprawkami rządu. OPZZ ocenia, że mimo istotnych zmian, ustawa będzie korzystna dla wdów i wdowców

Renta wdowia będzie wypłacana od 1 lipca 2025 r. w wysokości 100 proc. własnej emerytury i 15 proc. świadczenia zmarłego małżonka. Wzrośnie dopiero w 2027 r. Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy. „Czy to jest projekt obywatelski pod którym zbieraliśmy podpisy. Nie do końca. Ale czy to projekt korzystny dla wdów i wdowców? W znaczącej części skorzystają oni z tego rozwiązania również w formie, którą proponuje koalicja rządząca” – komentuje na Facebooku OPZZ.

Za nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej głosowało 425 posłów, przeciw było dwóch, wstrzymało się 12.

Sejm wcześniej przegłosował rządowe poprawki do ustawy, które przewidują, że drugie świadczenie będzie wypłacane od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc. Nowela trafi teraz do Senatu.

„Rentę wdowia” to rozwiązanie, które zakłada, że owdowiała osoba może łącznie pobierać swoje świadczenie oraz rentę rodzinną po zmarłym małżonku.

Rząd chce też, by „rentę wdowią” wypłacać bez konsekwencji zmniejszania sumy świadczeń do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury.

Pierwotnie projekt obywatelski zakładał, że owdowiała osoba mogłaby zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub – jeśli taki wariant byłby korzystniejszy – pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia.

Autorzy projektu obywatelskiego chcieli też, by kwota pobieranych świadczeń nie była wyższa niż trzykrotność wartości przeciętnej emerytury w Polsce.

Obecnie w razie zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego z nich. Dlatego po śmierci małżonka osoba owdowiała może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym.

„Cieszymy się, że projekt obywatelski który wspólnie z Lewicą i organizacjami seniorów wnosiliśmy zyskał uznanie Koalicji rządzącej i że chcecie go Państwo w dość dużym stopniu wdrożyć” – mówił m.in. Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ odnosząc się na posiedzeniu Sejmu do rządowych poprawek do obywatelskiego projektu ustawy.

„Czy to jest projekt obywatelski pod którym zbieraliśmy podpisy? Nie do końca. Ale czy to projekt korzystny dla wdów i wdowców? W znaczącej części skorzystają oni z tego rozwiązania również w formie, którą proponuje koalicja rządząca – ocenił.

Więcej na stronie OPZZ  tutaj. Założenie ustawy w wersji rządowej można znaleźć tutaj

(GN)

Jest stanowisko rządu w sprawie tzw. renty wdowiej. Prace nad projektem przyśpieszą, ale będą spore zmiany