Sejm wybierze w środę skład komisji edukacji

Sejm, który wznowi obrady w środę o godz. 17.30, wybierze składy osobowe komisji – poinformowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska po posiedzeniu prezydium izby. Najprawdopodobniej w ciągu najbliższych godzin poznamy więc także skład sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży (ENM), a następnie senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.

Wicemarszałek Kidawa-Błońska poinformowała ponadto, iż obecnie trwają jeszcze ustalenia dotyczące podziału sejmowych komisji między poszczególne kluby parlamentarne. Na razie trudno przesądzać, kto będzie się zajmował oświatą w parlamencie.

– Nie jest tak, że każdy kto chce zasiadać w komisji edukacji automatycznie się w niej znajdzie. Wszystko zależy od liczby miejsc jakie przypadną w tej komisji danemu klubowi i od tego, ile osób chce się zajmować tą tematyką. Kluby nie znają jeszcze parytetów – tłumaczy w rozmowie z Głosem Krystyna Szumilas (PO-KO), była minister edukacji i była wiceprzewodnicząca sejmowej komisji edukacji w ubiegłej kadencji.

Według Krystyny Szumilas za wcześnie jest by spekulować, kto mógłby objąć przewodniczenie komisji edukacji nowej kadencji Sejmu. – Jeżeli w środę wieczorem poznamy składy osobowe komisji, to najprawdopodobniej w czwartek komisje będą się konstytuować i wybierać swoje prezydia – ocenia.

Przypomnijmy, że w ubiegłej VIII kadencji sejmowa komisja edukacji liczyła 38 posłów i posłanek. Na jej czele stał przedstawiciel opozycji Rafał Grupiński (PO-KO).

W skład prezydium komisji wchodzili także Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Krystyna Szumilas oraz Dariusz Piontkowski, Mirosława-Stachowiak-Różecka i Kazimierz Moskal (wszyscy z PiS). W czerwcu 2019 Piontkowski został ministrem edukacji, po tym jak mandat europosłanki objęła Anna Zalewska. Na wiceprzewodniczącego komisji edukacji wybrano w jego miejsce posła PiS Zbigniewa Dolatę.

Skrót “p.n.e.” w podręcznikach “reliktem komunizmu”? Tak uważa poseł PiS

Publicznie chęć zasiadania w komisji edukacji Sejmu IX kadencji deklarowały m.in. w Głosie posłanki Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Katarzyna Kretkowska (członkini Związku Nauczycielstwa Polskiego)

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Sejm będzie musiał zająć się problemami edukacji

Katarzyna Kretkowska: Strajkowałam razem z innymi nauczycielami. Postulaty oświatowe są mi bliskie

Jak podawał portal TVN24.pl nauczyciele – gdyby chcieli – mogliby otworzyć w Sejmie spory „pokój nauczycielski”. Co najmniej 65 posłów i pięcioro senatorów nowej kadencji ma za sobą pracę w szkole lub na uczelni. Najwięcej jest wśród nich polityków PiS – aż 40. (17 proc. wszystkich posłów tej partii), 21 – Koalicji Obywatelskiej, 5 – Lewicy, 3 – PSL i jeden poseł Konfederacji. Więcej można przeczytać tutaj.

Tylko nieliczni z nich zasiądą jednak w sejmowej i senackiej komisji edukacji.

(JK, GN)

Fot: Wikipedia

Mężczyzna, z zawodu nauczyciel, w wieku 46 lat. Oto statystyczny kandydat do Sejmu

Piontkowski z najlepszym wynikiem w okręgu, Kopeć bez mandatu. Tak wypadło kierownictwo MEN