Senat. „Aktualne zmiany w systemie edukacji, reforma czy deforma?” Debata z udziałem ZNP

Prezes ZNP Sławomir Broniarz i wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński wzięli udział w debacie pt. „Aktualne zmiany w systemie edukacji, reforma czy deforma?”, która odbyła się w ramach posiedzenia senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju. Jej uczestnicy ocenili m.in., że zapisy lex Czarnek ograniczą prawa rodziców i nauczycieli.

Przypomnijmy, że we wtorek 1 lutego senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej po wysłuchaniu głosów licznie zgromadzonych przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów, rodziców uczniów, a także przedstawicieli ZNP, odrzuciła projekt lex Czarnek stosunkiem głosów 6 do 2.

ZNP reprezentował wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński oraz Edyta Książek z Komisji Pedagogicznej ZG ZNP i Mirosław Kozik, przewodniczący Klubu Młodego Nauczyciela Okręgu Śląskiego ZNP.

Z kolei w środę suchej nitki na lex Czarnek nie zostawił senacki Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju. Jego uczestnicy ocenili m.in., że zapisy projektu ograniczą prawa rodziców i nauczycieli.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz zaznaczył, że oświata nie potrzebuje tej nowelizacji. Ocenił, że powstaje ona „na polityczne zapotrzebowanie” partii rządzącej, a jej celem nie jest poprawa systemu, lecz wychowanie ucznia na obywatela posłusznego władzy.

Wśród narzędzi, które negatywnie wpłyną na szkolnictwo, wymienił zmiany w podstawie programowej, „lex Wójcik” i nowy przedmiot – historia i teraźniejszość. „Lex Czarnek wywraca system do góry nogami. Nie odpowiada na bieżące potrzeby edukacji” – podkreślił. Dodał, że ustawa wprowadza „radykalizujące komponenty”, a edukacja powinna być „przewidywalna” i „spójna wobec przekazu”.

Była minister edukacji, posłanka Krystyna Szumilas (KO) odpowiadając na pytanie, czy aktualne zmiany w systemie edukacji, to reforma, czy deforma, odpowiedziała, że „bez wątpliwości jest to deforma”. „To właściwie jest demolowanie systemu edukacji, który budowaliśmy od 30 lat w wolnej Polsce” – oceniła, dodając, że ustawa ta wprowadza system oświaty przypominający ten z okresu PRL-u.

Po posiedzeniu zespołu odbyła się konferencja prasowa z udziałem senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego, prezesa ZNP Krzysztofa Broniarza, nauczyciela i wykładowcy Artura Gieruli oraz Jolanty Przytuły z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Konferencję można obejrzeć tutaj.

(JK, GN)

Oddolny opór wobec lex Czarnek? Senat wysłuchał rodziców, nauczycieli i samorządowców