Skandaliczny pseudoporadnik dla rodziców! Autor uczy jak bić dzieci, polskie prawo zakazuje kar cielesnych

W sieci zawrzało po tym jak jedna z internautek udostępniła na Facebooku skandaliczne „porady” dla rodziców zawarte w książce „Pasterz serca dziecka”. Autor doradza jak wymierzać kary cielesne dzieci i jak zapobiegać neutralizacji tzw. klapsów (autor radzi zdjąć pieluchę). Na szczęście wstrzymano już sprzedaż skandalicznego poradnika, ale nie musi to oznaczać jego zniknięcia z rynku.

Na treści zawarte w książce „Pasterz serca dziecka”, którego autorem jest pastor z Ohio w USA dr Tedd Tripp, zwróciła uwagę psycholożka Magdalena Komsta. Kobieta na swoim facebookowym profilu Wymagajace.pl – umieściła zdjęcia z tejże pozycji wraz z przykładowymi dialogami.

CO MAM ZROBIĆ TYM RAZEM?W 2018 r. przy Waszym wsparciu wymusiłam wycofanie z rynku szkodliwego poradnika dla rodziców…

Opublikowany przez Wymagajace.pl – Magdalena Komsta Środa, 22 stycznia 2020

W komentarzach pod postem wywiązała się długa dyskusja, internauci nie kryją swojego oburzenia. „Skandaliczne! Oczywiście podejmiemy działania w tej sprawie!” – napisała pod postem Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Otrzymaliśmy od Was wiadomości, że jeszcze w 4! publikacjach autorzy nakłaniają do przestępstwa naruszenia nietykalności…

Opublikowany przez Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę Piątek, 24 stycznia 2020

Do sprawy odniósł się już wydawca książki. Wydawnictwo Słowo Prawdy podjęło decyzję „o tymczasowym wstrzymaniu sprzedaży książki”.

Przypomnijmy, że w Polsce obowiązuje zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnimi (art. 961 Kodeksu rodzinnego opiekuńczego).

Za znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad dzieckiem sprawca może trafić do więzienia nawet na dziesięć lat (tak stanowi art. 207 Kodeksu karnego).

Regulacje przeforsował były rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Zapisy można znaleźć tutaj.  Publikację skrytykował też obecny RPD.

Z badania CBOS z kwietnia 2019 roku wynika, w ciągu ostatnich siedmiu lat „umocniła się dezaprobata wobec fizycznego karania dzieci”. 61 proc. Polaków uważa, że nie powinno się stosować kar cielesnych wobec nieletnich.

W sieci pojawił się apel, w którym jego autorzy domagają się wycofania ze sprzedaży książki „Pasterz serca dziecka”. Apel można podpisać tutaj.

(JK, GN)

Fot: Wydawnictwo Słowo Prawdy