Sławomir Broniarz dla Głosu: Co ta władza z nami wyprawia. Nie można na to biernie patrzeć

Nie możemy jako ZNP biernie patrzeć na to, co się wyprawia z nauczycielami – mówi prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w wywiadzie opublikowanym w pierwszym w styczniu 2022 r. numerze Głosu Nauczycielskiego.  Rozmawiamy także o Polskim Ładzie,  lex Czarnek i zdemolowaniu finansów oświaty m.in.  przez zmiany podatkowe, podwyżki cen energii. Czego można życzyć nauczycielom w nowym roku? – pytamy.  – Spokoju mimo wszystko i siły woli, by robić swoje – odpowiada prezes Sławomir Broniarz.

W 2021 r. pensje w oświacie były zamrożone, także w subwencji na 2022 r. nie ma pieniędzy na podwyżki, inflacja w grudniu dobiła do rekordowych 8,6 proc., rząd uderzył w wynagrodzenia nauczycieli Polskim Ładem. Tymczasem minister edukacji chce de facto rozmontować Kartę Nauczyciela. Czy jest szansa, żeby to powstrzymać? – pytamy w wywiadzie ze Sławomirem Broniarzem, prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego.

– Prezydium ZG ZNP na najbliższym posiedzeniu będzie musiało się tym tematem zająć. Będziemy musieli odpowiedzieć sobie na pytanie: czy akceptujemy to, co się dzieje i bierzemy wszystko „na klatę”, czy też zapytamy nauczycieli, jak długo nasze środowisko jest w stanie to wytrzymać? (…) Nie możemy jako ZNP biernie patrzeć na to, co się wyprawia z nauczycielami – odpowiada m.in. prezes Związku.

>> Rozmawiamy także o Polskim Ładzie,  lex Czarnek i zdemolowaniu finansów oświaty m.in.  przez zmiany podatkowe, podwyżki cen energii.

Pytany o to, jaka będzie szkoła po wejściu w życie lex Czarnek, prezes ZNP mówi:

– Znajdziemy się w sytuacji przypominającej końcówkę lat 80., czyli w obliczu tworzenia się dwutorowej edukacji – oficjalnej i nieoficjalnej. (…) Nie da się dziś powiedzieć dziecku, że czarne jest białe, a białe jest czarne, jak to można było zrobić w latach 60. Dziecko wyjdzie z klasy i to zweryfikuje w internecie – mówi prezes ZNP i zauważa, że wiele będzie zależeć od postawy dyrektorów i nauczycieli.

GN: Rok 2022 będzie chyba jednym z najcięższych dla nauczycieli?

Sławomir Broniarz: – Zdecydowanie. I nie tylko dla nauczycieli. Jesteśmy częścią społeczeństwa. Zaczepiają mnie ludzie na ulicy. Narzekają, że ceny gazu wzrosły nawet o 300 proc., jak w Gdańsku, co oznacza ogromny wzrost obciążeń. Pytanie, jak my, jako społeczeństwo, w tym wszystkim się odnajdziemy. Natomiast dla nauczycieli to bez wątpienia będzie rok wyjątkowo trudny.

Czego więc można życzyć nauczycielom w nowym roku?

– Spokoju mimo wszystko i siły woli, by robić swoje. Nauczycielem jest się na całe życie. Jeżeli tak podejdziemy do swojego zawodu, to przeprowadzimy młode pokolenie przez najgorsze zawirowania, nie tracąc tego, co jest w naszym zawodzie najważniejsze: autorytetu moralnego.

***

Cały wywiad – w Głosie Nauczycielskim nr 1-2 z 5-12 stycznia 2022 r. 

Na zdjęciu: Prezes ZNP podczas konferencji inicjatywy Wolna Szkoła przed Sejmem 14 grudnia 2021 r. Fot. Wolna Szkoła

Nr 1-2/5-12 stycznia 2022 – Głos Nauczycielski (glos.pl)