Nie możemy jako ZNP biernie patrzeć na to, co się wyprawia z nauczycielami – mówi prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w wywiadzie opublikowanym w pierwszym w styczniu 2022 r. numerze Głosu Nauczycielskiego. Rozmawiamy także o Polskim Ładzie, lex Czarnek i zdemolowaniu finansów oświaty m.in. przez zmiany podatkowe, podwyżki cen energii. Czego można życzyć nauczycielom w nowym roku? – pytamy. – Spokoju mimo wszystko i siły woli, by robić swoje – odpowiada prezes Sławomir Broniarz.
W 2021 r. pensje w oświacie były zamrożone, także w subwencji na 2022 r. nie ma pieniędzy na podwyżki, inflacja w grudniu dobiła do rekordowych 8,6 proc., rząd uderzył w wynagrodzenia nauczycieli Polskim Ładem. Tymczasem minister edukacji chce de facto rozmontować Kartę Nauczyciela. Czy jest szansa, żeby to powstrzymać? – pytamy w wywiadzie ze Sławomirem Broniarzem, prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego.
– Prezydium ZG ZNP na najbliższym posiedzeniu będzie musiało się tym tematem zająć. Będziemy musieli odpowiedzieć sobie na pytanie: czy akceptujemy to, co się dzieje i bierzemy wszystko „na klatę”, czy też zapytamy nauczycieli, jak długo nasze środowisko jest w stanie to wytrzymać? (…) Nie możemy jako ZNP biernie patrzeć na to, co się wyprawia z nauczycielami – odpowiada m.in. prezes Związku.
>> Rozmawiamy także o Polskim Ładzie, lex Czarnek i zdemolowaniu finansów oświaty m.in. przez zmiany podatkowe, podwyżki cen energii.
Pytany o to, jaka będzie szkoła po wejściu w życie lex Czarnek, prezes ZNP mówi:
– Znajdziemy się w sytuacji przypominającej końcówkę lat 80., czyli w obliczu tworzenia się dwutorowej edukacji – oficjalnej i nieoficjalnej. (…) Nie da się dziś powiedzieć dziecku, że czarne jest białe, a białe jest czarne, jak to można było zrobić w latach 60. Dziecko wyjdzie z klasy i to zweryfikuje w internecie – mówi prezes ZNP i zauważa, że wiele będzie zależeć od postawy dyrektorów i nauczycieli.
GN: Rok 2022 będzie chyba jednym z najcięższych dla nauczycieli?
Sławomir Broniarz: – Zdecydowanie. I nie tylko dla nauczycieli. Jesteśmy częścią społeczeństwa. Zaczepiają mnie ludzie na ulicy. Narzekają, że ceny gazu wzrosły nawet o 300 proc., jak w Gdańsku, co oznacza ogromny wzrost obciążeń. Pytanie, jak my, jako społeczeństwo, w tym wszystkim się odnajdziemy. Natomiast dla nauczycieli to bez wątpienia będzie rok wyjątkowo trudny.
Czego więc można życzyć nauczycielom w nowym roku?
– Spokoju mimo wszystko i siły woli, by robić swoje. Nauczycielem jest się na całe życie. Jeżeli tak podejdziemy do swojego zawodu, to przeprowadzimy młode pokolenie przez najgorsze zawirowania, nie tracąc tego, co jest w naszym zawodzie najważniejsze: autorytetu moralnego.
***
Cały wywiad – w Głosie Nauczycielskim nr 1-2 z 5-12 stycznia 2022 r.
Na zdjęciu: Prezes ZNP podczas konferencji inicjatywy Wolna Szkoła przed Sejmem 14 grudnia 2021 r. Fot. Wolna Szkoła