Sławomir Broniarz: Zależy nam na powrocie do szkół, ale warunkiem jest wyszczepienie przynajmniej 80 proc. nauczycieli

Naszym zdaniem powinien się pojawić czytelny sygnał adresowany do nauczycieli, że nie ma żadnych zagrożeń w sprawie harmonogramu szczepień, nie ma obaw, że te szczepienia będą przesuwane, że rząd zrobi wszystko by nauczyciele zostali zaszczepieni do 7 marca jak deklarował minister Dworczyk.

Sławomir Broniarz, prezes ZNP dla Głosu:

– Widać chaos informacyjny w sprawie szczepień w oświacie i niestety ten chaos się pogłębia. Naszym zdaniem powinien się pojawić czytelny sygnał adresowany do nauczycieli, że nie ma żadnych zagrożeń w sprawie harmonogramu szczepień, nie ma obaw, że te szczepienia będą przesuwane, że rząd zrobi wszystko by nauczyciele zostali zaszczepieni do 7 marca jak deklarował minister Dworczyk. Takiego sygnału póki co nie ma.

Po drugie powinniśmy otrzymać jasne zapewnienie, że w sposób równoległy do nauczycieli będą szczepieni pracownicy administracji i obsługi, dlatego, że oni też pracują na pierwszej linii. Dziecko idące do szkoły najpierw spotyka się z woźną, czy sprzątaczką a dopiero potem ze swoim nauczycielem. A więc jeśli mamy mówić o powrocie do szkół, a zależy nam na powrocie do szkół, to warunkiem jest wyszczepienie przynajmniej 80 proc. nauczycieli.

Kolejna kwestia, którą podnosimy wsłuchując się w głos środowiska, dotyczy procesu szczepień nauczycieli powyżej 65 roku życia. Bo oni dzisiaj mają dopiero otwartą furtkę do rejestracji, zarejestrują się dziś i jutro, ale przed chwilą rozmawiałem z nauczycielką z tej grupy, która mi tłumaczyła, że w środę ma iść na próbną maturę. Jedna z dyrektorek zadzwoniła do nie mówiąc, że ma 29 komisji egzaminacyjnych. Bo tylko taka organizacja może zapewnić namiastkę poczucia bezpieczeństwa, w każdej komisji zasiądzie jeden nauczyciel. Jak to pogodzić?

To wszystko powoduje, że pojawia się coraz więcej obaw, mamy chaos informacyjny, brak jest spójnego przekazu w sprawie szczepień. I dotyczy to zarówno nauczycieli, administracji i obsługi ale także szkolnictwa wyższego. Na dodatek pojawia się niespójny przekaz z ust przedstawicieli władzy. Bo ktoś mógł słyszeć głośną wypowiedź prof. Horbana na temat wstrzymania szczepień nauczycieli, ale już niekoniecznie usłyszał dementi ministra zdrowia. Wiele osób, nauczycieli czuje, że jesteśmy przeciwstawiani jedni drugim. A nie chcielibyśmy przecież by nasze szczepienia odbywały się kosztem braku szczepień innych grup.

(Not: JK)

ZNP: Pracownicy przedszkoli, szkół oraz szkół wyższych powinni mieć możliwość zaszczepienia się