Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Jego kapsuła wylądowała na Pacyfiku

O godz. 11:32 kapsuła Dragon Grace z członkami misji Ax-4 – w tym polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim – po 22-godzinnym locie powróciła na Ziemię. Wodowanie nastąpiło w Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii. Wejście w atmosferę oraz lądowanie kapsuły Dragon Grace można było oglądać na żywo na kanale YouTube Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Kapsuła Dragon Grace wylądowała w ściśle określonym miejscu na Pacyfiku. Niedaleko czekały już ekipy ratownicze, które zabezpieczą kapsułę i dostarczą ją na pokład statku SpaceX, również krążącego w pobliżu. Dopiero tam zostanie otwarty właz Dragona i załoga wyjdzie na zewnątrz.

Na pokładzie kapsuły, oprócz Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, znaleźli się również Peggy Whitson (USA), Tibor Kapu (Węgry) i Shubhanshu Shukla (Indie).

Misja Ax-4 oficjalnie rozpoczęła swój powrót w poniedziałek o godz. 13:15, kiedy to statek Dragon odłączył się od ISS. Od tego momentu załoga przygotowywała się do kluczowego momentu — wejścia w atmosferę i wodowania.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) opisała szczegóły procedury powrotu. Kapsuła Dragon, z wyłączonymi silnikami, weszła w atmosferę ziemską, rozgrzewając się do temperatury sięgającej 1600 st. C. Aby zapewnić bezpieczeństwo załogi, osłona termiczna statku została ustawiona w kierunku planety, chroniąc kapsułę przed ekstremalnym ciepłem.

Po przejściu przez wyższe warstwy atmosfery nastąpił kluczowy etap — rozłożenie spadochronów. Najpierw na wysokości około 5,7 km nad Ziemią otworzyły się dwa małe spadochrony stabilizujące, a następnie, na wysokości około 2 km, cztery główne spadochrony, które spowolniły opadanie kapsuły i umożliwiły jej bezpieczne wodowanie.

Po wodowaniu kapsuła została wyłowiona przez statek należący do firmy SpaceX. Z jego pokładu śmigłowiec przetransportuje załogę do Houston w Teksasie. Stamtąd Sławosz Uznański-Wiśniewski wyruszy w dalszą podróż do Europy.

Przypomnijmy, że w ramach misji Polak przeprowadził 13 eksperymentów, zaprojektowanych przez polskie firmy i umożliwiających przetestowanie nowych technologii i koncepcji w warunkach mikrograwitacji. Zrealizował także program edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów, nauczycieli oraz edukatorów. W ramach misji odbyło się wiele pokazów edukacyjnych i popularnonaukowych.

(GN)

Fot: ESA

Łączenie polskiego astronauty z dziećmi i młodzieżą w CNK. „Pozdrawiam panią Iwonkę i panią Basię ze szkoły podstawowej”

MEN chce wykorzystać w szkołach lot Polaka w kosmos. Nauczyciele otrzymają materiały do zajęć

Udało się! Drugi Polak w historii poleciał w kosmos! „Dziś robimy ogromny krok w stronę przyszłości”