Sondaż: Czarnek najgorszym ministrem edukacji ostatnich lat. Najlepszego trudno wskazać

Aż 60 proc. ankietowanych nie jest w stanie wybrać najlepszego ministra edukacji ostatnich 18 lat. Jeśli chodzi o najgorszego, niekwestionowanym liderem jest obecny szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek – wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla „Rzeczpospolitej”.

W badaniu „Rzeczpospolita” uwzględniła ministrów edukacji z ostatnich pięciu kadencji Sejmu, czyli od pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości. Od 2005 roku na czele Ministerstwa Edukacji Narodowej (od 1 stycznia 2021 Ministerstwa Edukacji i Nauki) stało osiem osób.

W sondażu, przeprowadzonym przez agencję badań rynku i opinii SW Research, na wyróżnienie któregokolwiek z ministrów nie zdecydowało się aż sześciu na dziesięciu badanych. Dodatkowo żaden z szefów resortu nie uzyskał dwucyfrowego wyniku.

Najwięcej ankietowanych wskazało na Kluzik-Rostkowską, ale było to tylko 6,9 proc. pytanych. Minister z PO, za kadencji której doszło do 20-tys. protestu nauczycieli przed kancelarią premiera (w 2015 roku) o włos wyprzedziła swoją poprzedniczkę Katarzynę Szumilas (6,7 proc.) oraz Przemysława Czarnka (6,5 proc.).

 Kto był najlepszym ministrem edukacji w ciągu ostatnich pięciu kadencji parlamentu?

>> Joanna Kluzik-Rostkowska — 6,9 proc.

>> Krystyna Szumilas — 6,7 proc.

>> Przemysław Czarnek — 6,5 proc.

>> Anna Zalewska — 5,3 proc.

>> Roman Giertych — 5,1 proc.

>> Katarzyna Hall — 4,4 proc.

>> Ryszard Legutko — 3,9 proc.

>> Dariusz Piontkowski — 1,6 proc.

>> „Nie mam zdania” — 57,9 proc.

Kto był najgorszym ministrem edukacji ostatnich lat? Liczba niezdecydowanych spadła niemal o połowę, a najwięcej razy badani wskazywali na obecnego szefa resortu edukacji Przemysława Czarnka (43,1 proc.).

Kto był najgorszym ministrem edukacji w ciągu ostatnich pięciu kadencji parlamentu?

>> Przemysław Czarnek — 43,1 proc.

>> Roman Giertych — 11,7 proc.

>> Anna Zalewska — 2,4 proc.

>> Katarzyna Hall — 2,3 proc.

>> Krystyna Szumilas — 2,1 proc.

>> Joanna Kluzik-Rostkowska — 2,0 proc.

>> Dariusz Piontkowski — 1,4 proc.

>> Ryszard Legutko — 1,2 proc.

>> „Nie mam zdania” — 33,8 proc.

Na początku lutego Lewica złożyła wniosek o wotum nieufności wobec ministra Czarnka w związku z aferą „willa plus”. Do głosowania w tej sprawie ma dojść na najbliższym posiedzeniu Sejmu, od 7 do 9 marca.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 21-22 lutego 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.

(GN)

Sondaż: 68 proc. pytanych uważa, że obecny szef resortu edukacji powinien podać się do dymisji

NIK podjęła kontrolę w resorcie ministra Czarnka ws. “Willi Plus”. Jest też kolejny sondaż. Co o tej sprawie sądzą Polacy?