Sondaż: Likwidacja gimnazjów to nieudana reforma

Cztery lata temu prawie 70 proc. ankietowanych chciało likwidacji gimnazjów. Dziś reformę systemu edukacji popiera już tylko 40 procent respondentów – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM.

Na pytanie „czy reforma edukacji, jaką wprowadził PiS w tej kadencji, czyli obowiązkowa klasa pierwsza od 7 lat, likwidacja gimnazjów i przywrócenie ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum okazała się Pana/i zdaniem udana?” pozytywnej odpowiedzi udzieliło łącznie 40 procent ankietowanych (po 20 proc. „zdecydowanie tak” i „raczej tak”).

Przeciwnego zdania jest ponad połowa badanych – 41,3 proc. udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie nie”, a 9,8 proc. – „raczej nie”.

To rząd jest odpowiedzialny za chaos w szkołach spowodowany przez fakt, że w tym roku w liceach, technikach i zawodówkach pojawią się jednocześnie absolwenci gimnazjów i ósmych klas szkoły podstawowej – tak uważa aż 52 proc. pytanych w sondażu IBRIS. Samorządy jako winnych bałaganu przy rekrutacji wskazuje prawie 20 proc., a prawie 17 proc. badanych uważa, że zawiedli dyrektorzy szkół, którzy nie przygotowali placówek na przyjęcie podwójnego rocznika.

Podobne wyniki przynosił sondaż Kantara, o którym pisaliśmy tutaj:

Sondaż. Respondenci nie mają wątpliwości, że to rząd odpowiada za problemy z rekrutacją

Mimo tego zdaniem ankietowanych efekty reformy edukacji nie zaszkodzą obozowi rządzącemu. O tym, że efekt reformy „nie będzie miał wpływu” na wynik PiS w jesiennych wyborach, przekonanych jest 44,4 proc. ankietowanych. W negatywny wpływ wierzy 27 proc. ankietowanych a w pozytywny – 14,7 proc.

Sondaż przeprowadzono metodą telefoniczną w dniach 12-13 lipca 2019 r. na próbie 1100 osób.

(JK, GN)

Źródło: rmf24.pl