Sondaż. Respondenci nie mają wątpliwości, że to rząd odpowiada za problemy z rekrutacją

To przede wszystkim rząd odpowiada za problemy z rekrutacją młodzieży do liceów – uważa 56 proc. badanych w sondażu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24.

Ankietowani przez Kantar odpowiadali na pytanie: „Ostatnio dużo mówi się o problemach z rekrutacją młodzieży do liceów. Kto przede wszystkim odpowiada za te problemy?”.

Ponad połowa Polaków, 56 proc. ankietowanych, jest przekonanych, że winę za napięcia i problemy związane z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych ponoszą „przede wszystkim władze centralne”.

25 procent ankietowanych uważa, że za tę sytuacje odpowiadają przede wszystkim władze samorządowe.

Prawie co 5 Polak, 19 proc. ankietowanych, nie ma na ten temat zdania.

Rzad i jego przedstawiciele tymczasem w zaparte. Winę za chaos z rekrutacją do szkół średnich zrzuca na samorządy, rodziców, dziennikarzy, a ostatnio także na uczniów.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Minister Piontkowski już dostrzega problem z podwójnym rocznikiem. Winę zrzuca jednak na samorządy i dziennikarzy

„Uczniowie są winni sami sobie”. Kurator Barbara Nowak o źródle nerwów i łez podwójnego rocznika

Kantar zapytał też badanych o likwidację gimnazjów. „W ciągu ostatnich lat zlikwidowano gimnazja. Jak ocenia Pan(i) tę zmianę?” –  brzmiało pytanie.

Dobrze tę decyzję rządu oceniło 48 procent respondentów, z czego 20 procent badanych wskazało na odpowiedź „raczej dobrze”, a 28 procent na „zdecydowanie dobrze”. Za złą tą zmianę uważa 42 procent ankietowanych. Odpowiedzi „zdecydowanie źle” udzieliło 26 procent respondentów, a 16 procent – „raczej źle”. Zdania w tej sprawie nie miało 10 procent uczestników sondażu.

Badanie Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 zostało przeprowadzone na grupie 1002 osób.

(JK, GN)

Źródło: tvn24.pl