Ponad połowa respondentów: 51 proc. źle ocenia reformę edukacji przeprowadzaną przez rząd PiS, w tym 35 proc. – zdecydowanie źle. Dobry stosunek do zmian w oświacie ma 39 proc. badanych, ale tylko 14 proc. deklaruje , że jest on bardzo dobry. Tak wynika z sondażu IPSOS dla portalu Oko.press, który został przeprowadzony tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
Wśród wyborców opozycji źle reformę ocenia 73 proc. badanych, dobrze – 16 proc. Zgoła odwrotnie myśli o niej elektorat PiS: „za” jest 77 proc., „przeciwko” – 14 proc. Najbardziej krytyczni są wyborcy: Koalicji Obywatelskiej – 91 proc. jest na „nie” i Lewicy – 87 proc. ocenia ją negatywnie. Okazuje się, że Stosunek do reformy to niemal kalka preferencji partyjnych.
Reformę edukacji @_AnnaZalewska źle ocenia 51 proc. Polek i Polaków, ale szczegółowa analiza pokazuje, że to przede wszystkim kalka preferencji partyjnych. Wśród wyborców PiS 77 proc. na "tak", reszta badanych 73 proc. na "nie". Cała analiza na @oko_press https://t.co/7lRoNFveNS
— Anton Ambroziak (@ambroziak_a) September 2, 2019
Podobne wyniki pokazał sondaż Ipsos dla OKO. press już w maju 2019 r. Wtedy, miesiąc po zawieszeniu największego w historii strajku w oświacie źle reformę Zalewskiej oceniło ją 53 proc. badanych. Przychylnych było jej 33 proc. ankietowanych. Pisaliśmy o tym tutaj:
IPSOS: Większość Polaków źle ocenia reformę minister Zalewskiej
A co o reformie myślą rodzice? Jak wskazuje Oko.press, największą styczność ze szkołą – za pośrednictwem swoich dzieci – mają trzydziesto- i czterdziestolatkowie. W tych grupach większość ocenia reformę negatywnie: na „nie” jest odpowiednio 54 i 53 proc. badanych; na „tak” – 34 i 33 proc.
Resztę zmiennych (wykształcenie, płeć) da się sprowadzić do sympatii politycznych. Wyjątkiem jest miejsce zamieszkania. W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców poparcie dla reformy jest nikłe. Dobrze ocenia ją 19 proc. badanych, źle – 74 proc. W miastach 100-200 tys. podobnie: 63 proc. źle, 26 proc. dobrze.
W miastach do 20 tys. mieszkańców głosy rozkładają się prawie po równo: 48 proc. jest na „tak”, a 44 na „nie”. Za to na wsi reforma cieszy się największym uznaniem. Pozytywnie ocenia ją 50 proc. mieszkańców, negatywnie – 39 proc.
Sondaż IPSOS dla OKO.press został przeprowadzony w dniach 26-29 sierpnia 2019, metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1006 osób.
Więcej na temat sondażu można przeczytać tutaj.
(JK, GN)
Sondaż: Nauczyciele powinni walczyć o podwyżki, ale nie strajkować