Sondaże: O „willi plus” słyszała nieco ponad połowa Polaków. Ponad 55 proc. opowiada się za odwołaniem ministra edukacji

Rozdawanie pieniędzy według politycznego klucza nie podoba się Polakom. Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że 46,1 proc. ankietowanych „zdecydowanie” zgadza się ze stwierdzeniem, że w wyniku afery „Willa plus” Przemysław Czarnek powinien stracić stanowisko. A kolejne 9,1 proc. respondentów „raczej” się z takim stwierdzeniem zgadza. Przeciwnego zdania jest 28,7 proc. ankietowanych. W tym twardo przeciwko odwołaniu opowiada się co piąty badany. Ale badanie United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM  pokazuje, że o sprawie słyszała tylko nieco ponad połowa badanych. Bardzo wiele osób w ogóle nie wie o co chodzi.

Wyniki sondażu dla „Rzepy” pokazują, że wyborcy PiS nie uważają, że „willa plus” to powód do odwołania Czarnka. Tylko 14 proc. głosujących na Zjednoczoną Prawicę chce dymisji szefa MEN. A domaga się jej – łącznie – 76 proc. respondentów głosujących na opozycję.

Z kolei wśród wyborców opozycji tylko 11 proc. uważa, że afera willowa nie jest powodem do odwołania ministra. Wśród osób niezdecydowanych na kogo chcą oddać swój głos, 61 proc. ankietowanych, uważa, że należy zdymisjonować obecnego szefa MEN.

„W wynikach sondażu można także zauważyć, że im więcej dzieci w rodzinie, tym większa aprobata dla poglądu, że Przemysław Czarnek powinien stracić stanowisko. Jego odwołania domagają się praktycznie wszyscy ankietowani, wychowujący co najmniej troje dzieci. W rodzinach, w których jest dwoje dzieci, za dymisją opowiedziało się 80 proc. ankietowanych. Wśród wychowujących jedynaków – co drugi. Może to być efekt niezadowolenia z sytuacji w oświacie i faktu, że do szkolnej edukacji trzeba dopłacać z własnej kieszeni. Wydatków tych nie osładza też otrzymywanie świadczenia 500+: zdecydowana większość beneficjentów chce zmiany na stanowisku ministra edukacji” – zauważa „Rzeczpospolita”.

Z kolei we wtorkowym sondażu „Dziennika Gazety Prawnej” spytano respondentów, czy słyszeli o przyznaniu przez ministra Przemysława Czarnka pieniędzy na zakup lub remont budynków dla fundacji i stowarzyszeń związanych z obozem rządowym. Okazuje się, że o sprawie znanej w części mediów pod nazwą „Willa plus” słyszała nieco ponad połowa badanych. Bardzo wiele osób w ogóle nie słyszała więc o sprawie.

Poza tym- jak czytamy w DGP – choć ogólnie 72 proc. respondentów negatywnie ocenia decyzje ministra edukacji Przemysława Czarnka, to widać rozjazd opinii w podziale na elektoraty. „Wyborcy obozu rządowego w większości – 59 proc. – nie mają problemu z willą plus; elektorat opozycji jest niemal w całości krytyczny – 94 proc. ocen negatywnych i niezdecydowanych” – wynika z sondażu.

Przypomnijmy,  MEiN wydało ponad 40 mln zł na zakup nieruchomości przez organizacje bliskie obecnej władzy. W poniedziałek posłanki Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer i Krystyna Szumilas (przeprowadziły kontrolę w MEN) poinformowały, że zwrócą się do NIK i prokuratury o skontrolowanie sposobu wydatkowania pieniędzy w MEN.

Lewica złożyła we wtorek  wniosek o wotum nieufności dla Czarnka.

(JK, GN)

Miliony z MEiN dla fundacji powiązanych z politykami PiS. “Dlaczego minister nie zadbał o polskich nauczycieli i uczniów, a dba o fundacje?”