Stan epidemii tylko do 15 maja. Potem – stan zagrożenia epidemicznego

Od 16 maja na terenie Polski obowiązywał będzie „stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2”. Tym samym do historii, po ponad dwóch latach, przejdzie stan epidemii

Tak zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia „w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego”.

„W okresie od dnia 16 maja 2022 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2” – czytamy w kluczowym przepisie.

Rozporządzenie – po podpisaniu – wprowadzi obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla trzech grup: osób wykonujących zawód medyczny oraz osób „wykonujących czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego”, farmaceutów oraz studentów kształcących na kierunkach medycznych. Wszystkie te osoby będą musiały posiadać aktualny tzw. zielony certyfikat wprowadzony przez Unię Europejską w 2021 r.

Według projektu rozporządzenia, stan zagrożenia epidemicznego „wynika z braku zasadności dalszego obowiązywania stanu epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej”.

„W związku z poprawą stanu epidemiologicznego skutkującego zmniejszeniem gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem Sars-CoV-2 oraz jego agresywności, zmniejszyła się liczba osób hospitalizowanych, co pozwala zastąpić na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej obowiązujący stan epidemii stanem zagrożenia epidemicznego” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego związane jest jednocześnie z „odwołaniem stanu epidemii”.

Zastąpienie stanu epidemii stanem zagrożenia epidemicznego minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w pierwszych dniach maja br.

16 maja koniec stanu epidemii w Polsce. WHO podała liczbę ofiar Covid-19 na świecie

(PS, GN)