Od 16 maja stan epidemii będzie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r.
„To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko – mówiąc symbolicznie – przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku” – powiedział szef MZ.
Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.
| 𝗻𝗮 𝘇̇𝘆𝘄𝗼 |
📹 Zapraszamy na streaming z konferencji o zniesieniu stanu epidemii z udziałem ministra @a_niedzielski i dyrektora @NIZP_PZH Grzegorza Juszczyka.
➡️ https://t.co/qwMVEPdUTq— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 6, 2022
Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.
Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że według zaktualizowanych informacji od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku na całym świecie pandemia Covid-19 spowodowała bezpośrednio lub pośrednio śmierć od 13,3 do 16,6 mln osób.
WHO wyjaśnia, że za pośrednie spowodowanie śmierci uważa takie przypadki, kiedy z powodu przeciążenia systemów opieki medycznej pacjentom nie udzielono właściwej opieki, np. przesunięto terminy zabiegów chirurgicznych, czy chemioterapii.
Wcześniej dane z krajów zrzeszonych w WHO wskazywały, że od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021 pandemia spowodowała śmierć 5,4 mln osób.
(JK, PAP)
Fot: MZ
Zespół PAN ds. COVID-19: Wirus w dalszym ciągu jest niebezpieczny