Startują ferie! Od poniedziałku przerwę od nauki mają uczniowie 4 województw

Uczniowie z czterech województw rozpoczną w poniedziałek 15 stycznia br. zimowe ferie. W sumie, z możliwości odpoczynku w czasie czterech tur ferii skorzysta 4,8 mln uczniów z 21 tys. szkół. Ponad 80 placówek kulturalnych podległych Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało dla nich specjalną ofertę odpoczynku i rozrywki.

Od poniedziałku z przerwy od szkolnych obowiązków skorzystają jako pierwsi uczniowie i uczennice z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. To łącznie 1,4 mln uczniów.

Tradycyjnie już ferie odbywają się w czterech turach. Oto terminy tegorocznych ferii zimowych:

15-28 stycznia 2024 – województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie
22 stycznia-4 lutego 2024 – województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie
29 stycznia-11 lutego 2024 – województwo lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie
12-25 lutego 2024 – województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie

Jak przypomniało ministerstwo edukacji, na stronie wypoczynek.men.gov.pl znajduje się internetowa baza wypoczynku stworzona na potrzeby nauczycieli, rodziców i uczniów. Na stronie można znaleźć informacje o wycieczkach organizowanych w czasie ferii zimowych, jak również dane organizatorów, terminy i lokalizacje wyjazdów oraz liczbę ich uczestników.

Do 12 stycznia br. w bazie zarejestrowano 5 421 wypoczynków.

Według zebranych danych – na tegoroczne ferie zimowe wyjedzie ponad 112 tys. uczniów, z czego 103 tys. będzie odpoczywać w kraju, a 9 tys. za granicą. W półkoloniach weźmie udział ponad 93 tys. dzieci. Na wyjazdy zagraniczne najchętniej wybierana jest Hiszpania, Austria, Czechy i Słowacja.

Umieszczenie danego wypoczynku w bazie danych pozwala odpowiednim służbom przeprowadzić kontrolę, aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

„Rodziców i opiekunów, którzy chcą zgłosić jakiekolwiek nieprawidłowości organizacyjne dotyczące wypoczynku ich dzieci, prosimy o kontakt z kuratorem oświaty właściwym dla danego województwa bądź z przedstawicielami służb, np. komendy powiatowej lub miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, państwowego czy powiatowego inspektora sanitarnego, policji” – czytamy w komunikacie MEN.

Warsztaty plastyczne, taneczne, teatralne, historyczne, tkackie, kaligraficzne i fotograficzne, multimedialne wystawy, różnorodne zajęcia tematyczne, pokazy filmowe, spektakle teatralne, gry i animacje edukacyjne, koncerty – to tylko niektóre z propozycji przygotowanych na czas ferii zimowych przez instytucje muzealne i artystyczne prowadzone i współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 15 stycznia do 25 lutego ponad 80 instytucji kulturalnych przygotowało specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Dla przykładu, w czasie ferii w Muzeum-Zamku w Łańcucie będzie można posłuchać opowieści o dawnych balach, zabawach i maskaradach karnawałowych. Spotkaniom towarzyszyć będą warsztaty kreatywne i ruchowe. Uczestnicy wspólnie przygotują m.in. zaproszenia na bal i karneciki balowe, dobiorą odpowiednie dodatki do ubiorów i nauczą się tańczyć menueta oraz poloneza.

Natomiast Zamek Królewski na Wawelu zaprosił dzieci w dwóch grupach wiekowych: 3–6 lat oraz 7–10 lat na „Zimowe porządki na Wawelu”. Każdego dnia uczestnicy będą odnajdywać jeden z zapomnianych skarbów. Spróbują przybliżyć jego historię, dowiedzieć się, kto go używał i w jakich okolicznościach mógł być wykorzystywany.

Z kolei Muzeum Badań Polarnych w Puławach zaproponowało młodym ludziom projekt pt. „Feryjne Spotkania pod Biegunami”.

Wykaz inicjatyw oferowanych przez poszczególne placówki kulturalne można znaleźć TUTAJ.

(PS, GN)