Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce prowadzi kampanię „Pomóż nam chronić dzieci”

Rodziny z co najmniej trójką dzieci należą do najbardziej zagrożonych ubóstwem skrajnym, a co dwudziesta piąta osoba w Polsce wydaje na swoje utrzymanie mniej niż zakłada minimum egzystencji. Najwyższa stopa ubóstwa skrajnego występuje wśród dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia (ok. 5 proc.).  Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce apeluje o pomoc dla najbardziej potrzebujących maluchów. Do akcji „Pomóż nam chronić dzieci” przyłączyły się ambasadorki Stowarzyszenia – Natalia Kukulska, Anna Dereszowska, Katarzyna Zielińska i Maria Dębska.

Jak alarmuje stowarzyszenie powołując się na dane GUS skrajnym ubóstwem zagrożone są także osoby w gospodarstwach utrzymujących się z rolnictwa i ze świadczeń społecznych (poza emeryturami), a także osoby z niepełnosprawnościami. Wydatkami niższymi od granicy ubóstwa skrajnego częściej od mieszkańców miast odznaczali się mieszkańcy wsi. Stopa ubóstwa skrajnego na wsi osiągnęła w 2021 r. poziom 8 proc.. W miastach wskaźnik ten był czterokrotnie mniejszy i wyniósł 2 proc.

Według najświeższych danych ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 15,6 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,5 proc.

– Jeszcze rok temu, nasi beneficjenci byli w stanie coś zaoszczędzić. Obecnie nawet zwykłe wyjście z dziećmi na lody staje się wyzwaniem. Rodziny nie wyjeżdżają na wakacje. Obserwujemy, że dzieci chętniej jedzą posiłki w naszych świetlicach. Wcześniej często przynosiły coś własnego – komentuje Katarzyna Chromińska, koordynatorka Programu „SOS Rodzinie” w Siedlcach.

Celem kampanii „Pomóż nam chronić dzieci” jest podniesienie tematu profilaktyki rodzin w dobie trwającego kryzysu, a także zachęcenie darczyńców do regularnego wsparcia działań Stowarzyszenia i jego podopiecznych – dzieci opuszczonych, osieroconych, oraz tych z rodzin zagrożonych rozpadem.

Jak można pomóc? Szczegóły tutaj

(GN)

„Są dzieci, które nie mogą czekać”. Petycja do premiera ws. poprawy dostępu do opieki psychologicznej i psychiatrycznej