„Są dzieci, które nie mogą czekać”. Petycja do premiera ws. poprawy dostępu do opieki psychologicznej i psychiatrycznej

„Zdrowie psychiczne oraz bezpieczeństwo każdego dziecka to wyzwanie, na które należy odpowiedzieć jak najszybciej. Właśnie dlatego chcemy zwrócić się do Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, z apelem o podjęcie zdecydowanych, systemowych działań, mających na celu zwiększenie dostępu do specjalistycznej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego dla potrzebujących dzieci i nastolatków w całej Polsce” – czytamy na stronie Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Organizacja pozarządowa przytacza policyjne statystyki, z których wynika, że co miesiąc ponad 70 dzieci w Polsce próbuje odebrać sobie życie. A jak wynika z raportu NIK w 2019 roku ok. 630 tys. dzieci w Polsce potrzebowało opieki psychologicznej i psychiatrycznej.

Statystyki policji dotyczące samobójstw wśród osób poniżej 18. roku życia w ostatnim roku wzrosły. W 2020 r. skutecznie na swoje życie targnęło się 116 takich osób – podała ostatnio „Rzeczpospolita”. Najmłodsze dziecko, które popełniło samobójstwo, miało osiem lat. W ubiegłym roku najwięcej przypadków samobójstw wśród dzieci i nastolatków było na terenie województwa mazowieckiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego oraz śląskiego

Według autorów petycji dzieci w Polsce czekają na wizytę u specjalisty nawet w kilkumiesięcznych kolejkach. A te mieszkające w małych miejscowościach pozostają bez szans na specjalistyczne wsparcie. Dla wielu z nich każdy dzień bez pomocy stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia.

„Jako Stowarzyszenie, niosące pomoc dzieciom, zwracamy się z gorącą prośbą o pomoc do wszystkich, dla których ważne są prawa dzieci, a także ich dobro i zdrowie. Tylko wspólnymi siłami, wspólnym głosem możemy zmienić trudną rzeczywistość tych najbardziej bezbronnych. Te dzieci zasługują na to, żeby je zobaczyć, usłyszeć. Każdy z nas może okazać wsparcie i pomóc nam chronić dzieci, składając podpis pod naszym apelem” – czytamy

Petycję można podpisać tutaj. Po zebraniu podpisów, apel zostanie przekazany do premiera Mateusza Morawieckiego.

(JK, GN)

Fot: SOS Wioski Dziecięce

NIK: W 2019 kolejka dzieci potrzebujących pomocy psychiatrycznej wzrosła o ponad 1/3

„Ponad 600 tys. młodych ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy psychiatrycznej”. RPD zauważył wreszcie problem

Rząd zmienił zdanie. W końcu znalazły się pieniądze na psychiatrię dziecięcą