Rząd zmienił zdanie. W końcu znalazły się pieniądze na psychiatrię dziecięcą

Dzisiaj wiemy, że dzieci są narażone na niesamowite ryzyka, ataki różnego rodzaju, hejt, nienawiść, a poprzez to dochodzi do różnego rodzaju działań autodestrukcyjnych i problemów. Musimy wyciągnąć jak najczulszą i jak najbardziej przyjazną dłoń do dzieci i młodzieży – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział przeznaczenie 220 mln zł na psychiatrię dziecięcą. Ogłosił swoją decyzję, po tym jak politycy PiS zablokowali w Sejmie i Senacie środki na dofinansowanie.

Pierwszy punkt rządowego planu to poprawa infrastruktury, remonty i unowocześnienie placówek. – Przeznaczamy na ten cel ok. 120 mln zł – to jest po ok. 3 mln zł na jeden oddział – podkreślał szef rządu. Zapowiedział też uruchomienie bezpłatnej całodobowej infolini – w tym także możliwości komunikowania się poprzez czat i e-mail.

Premier Morawiecki nie wspomniał, że takie infolinie już istnieją, a jedna pod egidą Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę omal nie upadła, bo jego rząd przestał ją finansować.

Znalazły się środki na telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. „Dziękujemy za uruchomienie wielkiej machiny dobra”

Niedawno także Rzecznik Praw Dziecka ogłosił całodobowy telefon zaufania i czat internetowy dla dzieci.

RPD: Startuje całodobowy telefon zaufania i czat internetowy dla dzieci

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że opieka psychiatryczna jest także priorytetem finansowym w planie NFZ. – Bardzo dużo się zmienia i na pewno z korzyścią dla młodzieży – zaznaczył szef MZ.

Tymczasem w Sejmie czeka nas głosowanie poprawka zakładająca przeznaczenie 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą. Przypomnijmy, że niedawno senatorowie PiS uznali ten pomysł za „demagogiczny” i zagłosowali przeciw. Głosowanie wywołało wiele kontrowersji. Poprawka przeszła dzięki głosom opozycji, ale aż 47 senatorów PiS-u zagłosowało przeciwko niej, m.in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Także posłowie PiS odrzucili na komisji finansów poprawkę Senatu. Teraz rząd zreflektował się w tej sprawie.

(JK, GN)

FDDS apeluje do senatorów PiS by wyjaśnili dlaczego sprzeciwiają się dofinansowaniu psychiatrii dziecięcej

NIK: W 2019 kolejka dzieci potrzebujących pomocy psychiatrycznej wzrosła o ponad 1/3