Strajk nauczycieli w Iranie, były aresztowania. Wyrazy solidarności z protestującymi płyną z wielu krajów, także z Polski

W sobotę 19 lutego 2022 r. tysiące nauczycieli w Teheranie i co najmniej 100 innych miastach Iranu wyszło protestować na ulice w obronie swoich praw. Symbolem strajku jest zaciśnięta pięść, w której nauczyciele trzymają symboliczny długopis. Manifestacja odbyła się przed m.in. parlamentem. Protestujący domagają się zapewnienia godziwych warunków pracy i płacy oraz uwolnienia pedagogów przetrzymywanych w więzieniach. Wyrazy solidarności z protestującymi płyną z wielu krajów, także z Polski.

Koalicja ugrupowań irańskiej opozycji (National Council of Resistance of Iran – The Viable Democratic Alternative) podaje, że protestujący skandowali m.in. hasła takie jak: „Ruch nauczycieli jest gotowy do powstania”, „Więźniowie polityczni muszą zostać uwolnieni”, „Nauczyciele powstają, aby wyeliminować dyskryminację”, „Nie spoczniemy, dopóki nie uzyskamy naszych praw”, „Odważni nauczyciele nigdy nie poddadzą się upokorzeniu”.

Jak informuje NCRI, aby zapobiec protestom nauczycieli i nie dopuścić do przyłączenia się do nich uczniów i studentów siły bezpieczeństwa reżimu w Iranie blokowały drogi prowadzące na miejsca protestów, konfiskowały telefony i aresztowały niepokornych nauczycieli. Podczas sobotnich manifestacji miało zostać aresztowanych 19 osób. W sumie w irackich więzieniach przetrzymywanych jest aż 150 nauczycieli i nauczycielek.

Pracownicy szkół ostrzegają władze, że jeśli środowisko oświatowe nadal będzie prześladowane, nie dojdzie do wyrównania emerytur, a rząd i parlament nie zwolnią uwięzionych nauczycieli, protesty będą kontynuowane na większą skalę i w  różnych formach.

Jak podaje Edukacja w Działaniu nauczyciele w Iranie zarabiają poniżej poziomu ubóstwa. „To oznacza, że nie starcza im nawet na jedzenie. 69 proc. nauczycieli po pracy w szkole, jeździ taksówkami do późnej nocy by przeżyć miesiąc. 1/3 szkół w których uczą jest w tak fatalnym stanie, że zagraża życiu przebywających w nich uczniów i nauczycieli. W małych miejscowościach, uczniowie zbierają się na dworze i tam uczą się, często bez tablicy czy książek” – czytamy.

(GN)

Fot: Edukacja w Działaniu

Strajk na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii. Nauczyciele akademiccy walczą o godne emerytury i wyższe zarobki