„Sytuacja na oddziałach psychiatrii dziecięcej jest tragiczna”. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do premiera

„W związku z kolejnymi wstrząsającymi informacjami na temat stanu polskiej psychiatrii dziecięcej, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o bezzwłoczne podjęcie działań, mających na celu rozwiązanie najpilniejszych problemów, z którymi mierzą się dzieci na oddziałach psychiatrycznych i leczący je personel. Wnosimy o pilne zwołanie obrad kryzysowego okrągłego stołu polskiej psychiatrii dziecięcej” – czytamy m.in. w apelu Fundacji.

Fundacja powołuje się m.in. na reportaż portalu Onet.pl opisujący skandaliczne warunki panujące na oddziale psychiatrii dziecięcej w szpitalu w Józefowie pod Warszawą i wskazuje, że – „taki jest obraz większości oddziałów psychiatrycznych w Polsce”.

„Potwierdzają to pacjenci, ich rodzice, lekarze i pielęgniarki z całego kraju. W takich właśnie miejscach przebywają dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, m.in. po próbach samobójczych, okaleczające się, z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, z depresją. Dzieci, które potrzebują specjalistycznej opieki, warunków sprzyjających zdrowieniu, pomocy i empatii ze strony personelu medycznego i niemedycznego” – czytamy w apelu.

Z danych przedstawionych przez fundację wynika, że w 2018 roku, 10 033 osób do 19 roku życia było hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. 772 dzieci podjęło próby samobójcze, z których 97 zakończyło się zgonem dziecka.

Według badań samej fundacji, życie kiedykolwiek próbowało sobie odebrać 7 proc. młodych ludzi w wieku 13-17 lat. Samobójstwa stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci dzieci i nastolatków w grupie wiekowej 10-19 lat. Pod względem liczby takich przypadków, Polska zajmowała w 2017 roku niechlubne, drugie miejsce w Europie.

„Sytuacja na oddziałach opisywana przez pacjentów, ich rodziców, a także lekarzy i pielęgniarki jest tragiczna. Uwłacza godności ludzkiej i naraża dzieci na dodatkowy stres, dyskomfort i niebezpieczeństwo, wydłużając lub uniemożliwiając proces zdrowienia. Nie możemy dłużej na to pozwolić! – wskazują eksperci FDDS.

Pod petycją można się podpisać tutaj.

(JK, GN)

Fot: rpo.gov.pl

Jak radzić sobie z problem agresji w szkołach? Rozmowa z prof. Barbarą Remberk, konsultantem krajowym ds. psychiatrii dzieci