„W związku z kolejnymi wstrząsającymi informacjami na temat stanu polskiej psychiatrii dziecięcej, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o bezzwłoczne podjęcie działań, mających na celu rozwiązanie najpilniejszych problemów, z którymi mierzą się dzieci na oddziałach psychiatrycznych i leczący je personel. Wnosimy o pilne zwołanie obrad kryzysowego okrągłego stołu polskiej psychiatrii dziecięcej” – czytamy m.in. w apelu Fundacji.
Fundacja powołuje się m.in. na reportaż portalu Onet.pl opisujący skandaliczne warunki panujące na oddziale psychiatrii dziecięcej w szpitalu w Józefowie pod Warszawą i wskazuje, że – „taki jest obraz większości oddziałów psychiatrycznych w Polsce”.
W jednej z podstawówek dziewczynka wyjęła dziś smartfona i poprosiła nauczycielkę, by mogła przeczytać na głos pewien tekst. Zależało jej, by cała klasa go usłyszała. Dziękuję Ci, jesteś wielka.https://t.co/8J9xrEB2uq
— Janusz Schwertner (@SchwertnerPL) February 3, 2020
„Potwierdzają to pacjenci, ich rodzice, lekarze i pielęgniarki z całego kraju. W takich właśnie miejscach przebywają dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, m.in. po próbach samobójczych, okaleczające się, z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, z depresją. Dzieci, które potrzebują specjalistycznej opieki, warunków sprzyjających zdrowieniu, pomocy i empatii ze strony personelu medycznego i niemedycznego” – czytamy w apelu.
Z danych przedstawionych przez fundację wynika, że w 2018 roku, 10 033 osób do 19 roku życia było hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. 772 dzieci podjęło próby samobójcze, z których 97 zakończyło się zgonem dziecka.
Według badań samej fundacji, życie kiedykolwiek próbowało sobie odebrać 7 proc. młodych ludzi w wieku 13-17 lat. Samobójstwa stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci dzieci i nastolatków w grupie wiekowej 10-19 lat. Pod względem liczby takich przypadków, Polska zajmowała w 2017 roku niechlubne, drugie miejsce w Europie.
„Sytuacja na oddziałach opisywana przez pacjentów, ich rodziców, a także lekarzy i pielęgniarki jest tragiczna. Uwłacza godności ludzkiej i naraża dzieci na dodatkowy stres, dyskomfort i niebezpieczeństwo, wydłużając lub uniemożliwiając proces zdrowienia. Nie możemy dłużej na to pozwolić! – wskazują eksperci FDDS.
Pod petycją można się podpisać tutaj.
(JK, GN)
Fot: rpo.gov.pl