Szczyt ISTP 2022 z ZNP, bez MEiN. Sławomir Broniarz dla Głosu: Nieobecność polskiego ministra edukacji została zauważona

Rola technologii cyfrowych w edukacji oraz rola nauczycieli w zapewnieniu zrównoważonej przyszłości – to główne tematy odbywającego się 11-13 maja br. w  Walencji Międzynarodowego Szczytu Zawodu Nauczyciela 2022 (ISTP – International Summit on the Teaching Profession). W spotkaniu wzięła udział delegacja ZNP (Związek uczestniczył we wszystkich szczytach od 2011 r.). Nieobecny był natomiast szef MEiN. – Nieobecność polskiego ministra edukacji w Walencji została zauważona – mówi Głosowi prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Tylko w Głosie. Międzynarodowy Szczyt Zawodu Nauczyciela 2022. Jakie wnioski dla Polski?

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego:

– Po pierwsze, nieobecność polskiego ministra edukacji podczas szczytu ISTP 2022 w Walencji została zauważona i niestety, wywołała negatywne wrażenie. Dlatego że od 2011 r. delegacja z Polski zawsze uczestniczyła w szczytach w sprawie zawodu nauczyciela. Poza tym kontekst, tematyka tego szczytu związane były z Polską. Mowa była oczywiście o edukacji uchodźców z Ukrainy. Polska ma w tej sprawie wiele do powiedzenia, a oddaliśmy niejako pole bez walki.

Zasada szczytu jest bowiem taka, że mogą na nim zabierać głos tylko te delegacje, które przyjechały w pełnym składzie, z udziałem delegacji rządowej. Nieobecność polskiej delegacji rządowej uniemożliwiła prezentowanie opinii także ZNP, bo nasz status został sprowadzony do roli gości zaproszonych przez Międzynarodówkę Edukacyjną (EI). I tylko w ramach grupy EI mogliśmy brać udział w szczycie, bez prawa do oficjalnego zabrania głosu.

Oczywiście rozmawialiśmy w kuluarach, padało też wiele ciepłych głosów pod adresem Polski i ZNP ze strony osób, które występowały na szczycie. Głosy te były odzwierciedleniem tego, co dzieje się także z udziałem tysięcy polskich nauczycieli, członków i członkiń Związku w zakresie pomocy udzielanej uchodźcom z Ukrainy. Szkoda, że minister Czarnek nie pojawił się na tym szczycie, choćby po to, by zaprezentować swoje stanowisko w tej sprawie, a może przede wszystkim po to, by podziękować nauczycielom i samorządom za ogromny wysiłek organizacyjny i materialny w tym zakresie.

Po drugie, tematyka szczytu dotyczyła współpracy, dialogu, partnerstwa w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych. Jest wiele spraw, które wymagają pilnych rozwiązań, a które niestety, schodzą na dalszy plan, bo nie widać po stronie MEiN jakichkolwiek działań. Mam na myśli przede wszystkim materialną sytuację nauczycieli i bardzo niski poziom wynagradzania nauczycieli.

Po trzecie, podczas szczytu zwracano uwagę na to, że pandemia uwidoczniła, jak wielkie znaczenie dla sprawnego przebiegu edukacji ma nie tylko kwestia cyfryzacji, zaopatrzenia szkół i placówek w odpowiedni sprzęt, ale także – dialog między ministrami edukacji a partnerami społecznymi, organizacjami pozarządowymi, związkami zawodowymi. Chodzi o współpracę w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań. I tutaj polski minister nie miałby zapewne wiele do powiedzenia, bo nie miałby się czym pochwalić, ale z drugiej strony my jako ZNP moglibyśmy podzielić się swoimi doświadczeniami.

Wiem, że w sprawie udziału w szczycie toczyły się rozmowy ministra Czarnka z panem Andreasem Schleicherem, szefem PISA, i dyrektorem ds. edukacji w OECD, ale oficjalnego komunikatu w sprawie nieobecności na szczycie MEiN nie wydało. Otrzymaliśmy pismo z resoru edukacji, w którym pracownik resortu poinformował nas, że minister Czarnek odwołał swój przyjazd z ważnych powodów, a wiceminister Piontkowski nie otrzymał zgody marszałka Sejmu na wyjazd do Walencji. Rozumiem, że chodziło o wybór pana Adama Glapińskiego na drugą kadencję w NBP. Szkoda tylko, że po raz pierwszy od 2011 r. dyskusja na szczycie o nas odbywała się bez nas. Nie było innego państwa na szczycie, gdzie byłoby widać taki dysonans między stroną rządową a zawiązkami.

Notował JK

Szczyt ISTP jest współorganizowany przez OECD i Międzynarodówkę Edukacyjną (Education International).

Zapraszamy do głosowania w naszej ankiecie:

Czy uczniowie - uchodźcy wojenni z Ukrainy powinni zostać zwolnieni z obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Sesję otwierającą obrady ISTP 2022 można obejrzeć na YouTube:

W Walencji trwa Międzynarodowy Szczyt Zawodu Nauczyciela 2022. Bierze w nim udział delegacja ZNP