Szef CKE: Testowanie maturzystów na koronawirusa problematyczne. Powoduje stres, nerwy

Testowanie maturzystów przed egzaminami maturalnymi to bardzo problematyczna kwestia – powiedział we wtorek dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Mówił, że odniesie się do tego w środę na konferencji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pytany był we wtorek w RMF FM, czy rozważana jest opcja testowania przed egzaminami maturzystów na obecność koronawirusa. Przyznał, że rozmowy na ten temat są prowadzone. „Ostateczne rozstrzygnięcia będą należały do ludzi, którzy się na tym znają dużo lepiej niż my – do Ministerstwa Zdrowia, do służb sanitarnych. Trzeba mieć świadomość, że takie testy są obarczone dosyć dużym marginesem błędu, testy mogą wyjść i pozytywnie i negatywne fałszywe” – zaznaczył dyrektor CKE.

Odniósł się też do stwierdzenia, że przecież testy na obecność SARS-CoV-2 są codziennie wykonywane. – Tak, ale stosujemy na co dzień inne testy. Nie stosujemy testów takich szybkich pięciominutowych” – zauważył. Mówił, że w przypadku egzaminów wykonywanie testów z tygodniowym wyprzedzeniem nie miałoby sensu, bo od ich wykonania do egzaminów trzeba by 300 tys. ludzi trzymać w izolacji.

„Stanowisko Centralnej Komisji Egzaminacyjnej było takie, że jest to problematyczne rozstrzygnięcie i nie jest to takie proste, że testujemy i wszystko wiemy, bo może się okazać, że test wykazał, że ktoś ma covid, a tak naprawdę tego covidu nie ma. To powoduje problemy, stres, nerwy, konieczność przystępowania do egzaminu w późniejszym terminie” – wskazał Smolik.

Przypomniał, że CKE wspólnie z MEiN i GIS przygotowały wytyczne sanitarne na egzaminy. Sprawdziły się one w roku ubiegłym, a także w styczniu i lutym tego roku podczas egzaminów zawodowych. „Sprowadzają się do tych samych zasad, które znamy z całej przestrzeni publicznej: dystans, dezynfekcja, wietrzenie pomieszczeń. To wszystko tak naprawdę działa. Przestrzegajmy podstawowych zasad, naprawdę będzie dobrze” – powiedział.

***

CKE za odłożeniem nowej formuły egzaminu ósmoklasisty

Centralna Komisja Egzaminacyjna rekomenduje odłożenie w czasie wprowadzenia egzaminu z czwartego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty – poinformował także szef CKE Marcin Smolik. Ostateczną decyzję w tej sprawie ogłosi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

(JK, PAP)

Fot: cke.gov.pl

Czy podczas egzaminów trzeba będzie nosić maseczki? CKE opublikowała wytyczne

ZNP apeluje do MEiN o przesunięcie nowej formuły egzaminu ósmoklasisty