Szef MEiN będzie ustanawiał “programy i przedsięwzięcia”. Sejm uchwalił nowelizację. Jakie plany ma Czarnek?

Minister edukacji i nauki w celu realizacji polityki oświatowej państwa będzie mógł ustanawiać programy i przedsięwzięcia, które będą finansowane ze środków na oświatę i wychowanie – zdecydował Sejm, uchwalając w piątek ustawę tego dotyczącą. Projekt przygotowali posłowie PiS. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty i ustawy o finansowaniu zadań oświatowych trafi teraz do Senatu. Co planuje szef MEiN?

“Chcemy stworzyć dwa programy nauczania historii lokalnej: jeden to poznawanie ziem lokalnych m.in. w muzeach, dzięki funduszowi uchwalonemu przez Sejm, drugi to nauczanie przez organizacje pozarządowe” – komentował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

– Jeden z nich to będzie z funduszu, który został uchwalony w Sejmie RP w ubiegłym tygodniu, za co posłom bardzo serdecznie dziękuję, a który pozwoli od 1 września – jeśli ustawa przebrnie przez Senat i zostanie podpisana przez pana prezydenta – tworzyć programy i przedsięwzięcia ministra, nacechowane, nakierowane również, nie tylko, ale również, na ten element nauczania, czyli historię ziem lokalnych, odwiedzanie muzeów regionalnych, lokalnych, muzeów miast i miasteczek. Wszystko po to, żeby uczyć się historii tych ziem lokalnych – stwierdził.

W piątek Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie projektu noweli, o co wnosili posłowie KO, Lewicy i Polski 2050. Odrzucił także trzy poprawki zgłoszone przez Lewicę.

Ustawa znajduje się tutaj.

(JK, GN)

Czarnek zapowiada w wywiadzie „konserwatywną kontrrewolucję” w edukacji

MEiN uruchamia kursy kwalifikacyjne w zakresie wychowania do życia w rodzinie. “Konserwatywna kontrrewolucja” rusza?