Szef MEiN: Bony trafią do nauczycieli jeszcze tej jesieni

Minister edukacji Przemysław Czarnek obiecał, że bony na zakup laptopów trafią do nauczycieli jeszcze tej jesieni. Ministerstwo Cyfryzacji jednak do dziś nie opublikowało harmonogramu realizacji obiecanych bonów.

Prawo do otrzymania bonu w wysokości 2500 zł ma przysługiwać nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym pozostającym w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, jak również niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.

Część nauczycieli będzie jednak wykluczona z prawa do bonu. Chodzi o nauczycieli pozostających w stanie nieczynnym, przebywających na świadczeniu rehabilitacyjnym lub urlopie dla poratowania zdrowia. Dotyczy to też nauczycieli, którzy planują powrót ze świadczenia lub urlopu przed datą graniczną wykorzystania bonu (czyli końcem 2025 r.). Bonu nie otrzymają też nauczyciel zawieszony w pełnieniu obowiązków, przebywający na urlopie bezpłatnym trwającym nie krócej niż 14 dni oraz urlopowany do pracy w związkach zawodowych.

Ministerstwo Cyfryzacji niestety do dziś nie opublikowało kluczowej dla nauczycieli informacji, czyli harmonogramu określającego grupy nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych uprawnionych do otrzymania wsparcia oraz ich kolejność w otrzymaniu tego wsparcia. Resort cyfryzacji weźmie tu pod uwagę typ szkoły i wykładany przez nauczyciela przedmiot oraz charakter realizowanych zadań, jak również „sytuację społeczno-gospodarczą i stan finansów publicznych”.

O harmonogram realizacji bonów został dziś zapytany w rozmowie w Radiu Zet minister edukacji Przemysław Czarnek. Jego zdaniem, nauczyciele mogą liczyć na wsparcie jeszcze w tym roku.

– Bony dla nauczycieli 2500 zł trafią do nich tej jesieni – oświadczył szef MEiN. – W pierwszej kolejności do co najmniej nauczycieli klas IV-VIII, ale do innych jeszcze w tym roku – dodał.

Cieszyński: Bon na laptop w pierwszej kolejności dla nauczycieli z klas 4-8

(PS, GN)