Szkoły i przedszkola pamiętają o seniorach. 21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dziadka

We wtorek 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a w środę 22 stycznia Dzień Dziadka. W tych dniach wnuki obdarowują swoich dziadków laurkami, prezentami oraz składają im życzenia. W szkołach i przedszkolach organizowane są występy i uroczyste akademie, na które zapraszani są babcie i dziadkowie.

W Polsce Dzień Babci obchodzony jest od 1964 roku, natomiast Dzień Dziadka jest młodszym świętem. To święto dotarło do na z Ameryki w latach 80. XX wieku.

Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych jego odpowiednikiem jest Narodowych Dzień Dziadków, a w Japonii Dzień Szacunku Dla Wieku.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2020

Opublikowany przez Publiczna Szkoła Podstawowa w Sarnowie Czwartek, 16 stycznia 2020

W Polsce przybywa najstarszych osób – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W 1980 roku osób 60-letnich lub starszych było ok. 4,7 mln. Dziesięć lat później ich liczba zwiększyła się do ponad 5,6 mln. W 2000 roku liczebność grona seniorów GUS oszacował na 6,3 mln, a w 2010 r. na 7,4 mln osób.

Obecnie w Polsce mamy ponad 23 procent seniorów, co stanowi ponad 9 mln osób. Około 2 mln osób starszych wymaga pielęgnacji, pomocy medycznej czy stałej opieki, natomiast 7 milionów to są osoby mniej lub bardziej aktywne – na rynku konsumenckim, w dostępie do kultury czy transportu. Szacuje się, że w 2050 roku osoby powyżej 65. roku życia będą stanowiły 1/3 całej populacji w naszym kraju.

(JK, GN)

Fot: Facebook