Szkoły i przedszkola pamiętają o seniorach. 21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to wielkie święto, szczególnie hucznie obchodzone w przedszkolach i szkołach podstawowych. Odbywają się specjalne akademie i występy, choć przez pandemię wydarzenia organizowane przez dzieci przeniosły się w dużej mierze do Internetu. Ale w piątek i sobotę babcie i dziadkowie zostaną zasypani życzeniami, laurkami i prezentami od wszystkich wnuków, bez względu na wiek.

W Polsce Dzień Babci obchodzony jest od 1964 roku, natomiast Dzień Dziadka jest młodszym świętem. Po raz pierwszy pomysł utworzenia Dnia Babci w Polsce pojawił się w 1964 roku w tygodniku “Kobieta i Życie”. W 1966 roku. dziennik „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dniem Babci.

Z kolei Dzień Dziadka prawdopodobnie przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawał się coraz popularniejszy. Jego geneza jednak nie jest do końca znana.

W niektórych krajach Dzień Babci i Dziadka stanowi jedno święto, bez rozdzielania na osobne dni. Tak jest np. w USA czy Wielkiej Brytanii. Z kolei np. w Niemczech obchodzony wciąż jest wyłącznie Dzień Babci.

Najhuczniej ten dzień obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest to święto oficjalne, zatwierdzone przez kongres i prezydenta.

(GN)

Fot: Internet

Dzień Babci i Dziadka w cieniu pandemii. Zamiast uroczystych akademii w szkołach i przedszkolach życzenia w sieci