Dzień Babci i Dziadka to wielkie święta, szczególnie hucznie obchodzone w przedszkolach i szkołach podstawowych. Odbywają się specjalne akademie i występy. Ale babcie i dziadkowie są zasypywani życzeniami, laurkami i prezentami od wszystkich wnuków, bez względu na wiek.
W Polsce Dzień Babci obchodzony jest od 1964 roku, natomiast Dzień Dziadka jest młodszym świętem. Po raz pierwszy pomysł utworzenia Dnia Babci w Polsce pojawił się w 1964 roku w tygodniku “Kobieta i Życie”. W 1966 roku. dziennik „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dniem Babci.
📚 Świętujemy Dzień Babci i Dzień Dziadka! 👵🧓
🎉 Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, składamy wszystkim kochającym Dziadkom i Babciom serdeczne życzenia zdrowia, radości oraz mnóstwa chwil pełnych uśmiechu w gronie swoich najbliższych.
💖To od naszych Babć i Dziadków uczymy… pic.twitter.com/Yj7sp07EwT
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) January 21, 2024
Z kolei Dzień Dziadka prawdopodobnie przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawał się coraz popularniejszy. Jego geneza jednak nie jest do końca znana.
W niektórych krajach Dzień Babci i Dziadka stanowi jedno święto, bez rozdzielania na osobne dni. Tak jest np. w USA czy Wielkiej Brytanii. Z kolei np. w Niemczech obchodzony wciąż jest wyłącznie Dzień Babci.
Najhuczniej ten dzień obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest to święto oficjalne, zatwierdzone przez kongres i prezydenta.
(GN)
Fot: Internet
W sobotę 21 stycznia będziemy obchodzić Dzień Babci, a w niedzielę 22 stycznia Dzień Dziadka