W sobotę 21 stycznia będziemy obchodzić Dzień Babci, a w niedzielę 22 stycznia Dzień Dziadka

W tym roku babciom i dziadkom składamy życzenia w weekend 21-22 stycznia. Szkoły i przedszkola przeniosły specjalne obchody święta seniorów na inne dni. Przedszkolaki i młodsi uczniowie przygotowują z tej okazji  laurki, rysunki oraz drobne upominki.

Pomysł stworzenia Dnia Babci narodził się w Polsce w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku, a jego datę zawdzięczamy Mieczysławie Ćwiklińskiej – znanej postaci kina i teatru.

Właśnie tego dnia, sędziwa już aktorka miała wystąpić w Poznaniu. Redakcja „Ekspresu Poznańskiego” wręczyła jej tort oraz kwiaty, ustanawiając tym samym nowe święto — Dzień Babci. Całe wydarzenie miało nieco przypadkowy charakter, ale zostało przyjęte z aplauzem.

Później zrodził się również zwyczaj obchodzenia Dnia Dziadka, zaraz po Dniu Babci, aby również dziadkowie mogli poczuć się równie ważni. Jego świętowanie zaczęło się dopiero w latach siedemdziesiątych, od ustalenia takiego dnia w wyniku konkursu.

Nie jest jasne, skąd Dzień Dziadka wziął się w Polsce. Prawdopodobnie święto to zostało przeniesione do naszego kraju z Ameryki w latach 80. i od tamtego czasu zyskiwało na popularności.

(GN)

Szkoły i przedszkola pamiętają o seniorach. 21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dziadka