Tak Związek Nauczycielstwa Polskiego w Krakowie pomaga medykom

„W tym tak trudnym czasie zwracam się do Was z apelem. Dajcie z siebie jeszcze więcej. Pomóżmy grupie zawodowej, która jest dzisiaj na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Pomóżmy lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i ich rodzinom. Całemu środowisku medycznemu” – czytamy w apelu wystosowanym do nauczycieli przez Arkadiusza Boronia, prezesa Okręgu Małopolskiego ZNP.

Prezydium Okręgu Małopolskiego ZNP podjęło decyzję o uruchomieniu akcji „Związek Nauczycielstwa Polskiego pomaga Medykom”. Będzie ona polegać na pomocy w nauce, rodzaju zdalnych korepetycji skierowanej dla dzieci lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, którzy w tej chwili zaangażowani są całkowicie w walkę z epidemią i zwyczajnie nie mają już sił czy czasu, by pomagać swoim dzieciom w ich edukacji.

Do akcji mogą się  włączyć nauczyciele nie należący do ZNP, jak też członkowie innych związków zawodowych. „Pamiętajmy, razem możemy więcej, a czas trudnych wyzwań jest też czasem wielkiej próby również dla nas – nauczycieli” – czytamy w apelu.

Jako jeden z pierwszych do akcji włączył się Oddział ZNP Kraków-Podgórze, który kupił i dostarczył środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji dla krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego, który jest placówką przekształconą na czas pandemii na szpital zakaźny.

„Zarząd Oddziału przeznaczył na ten cel część składki związkowej,  którą  planowano jak co roku przeznaczyć na Dzień Edukacji” – poinformował Głos Witold Woźniak, prezes Oddziału ZNP Kraków-Podgórze. Wartość pomocy wyniosła ok 19 tys. złotych.

Przedstawiciele ZNP przekazali kilkadziesiąt paczek z niezbędnymi środkami dla medyków na ręce dyrektora SU Marcina Jędrychowskiego.

Wcześniej pomoc dla szpitala zaoferował Oddział ZNP Kraków – Śródmieście. – Środki także pochodziły ze składek członkowskich.Dla szpitala to kropla w morzu potrzeb. ale zawsze coś – mówił Głosowi Tomasz Wilczyński, prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Kraków – Śródmieście.

(JK, GN)

Członkowie ZNP w Krakowie przekażą część składek na walkę z koronawirusem. „Dla nas to duże pieniądze”