„To nie jest kazanie na lekcji, tylko dyskusja”. O księdzu Wyżkiewiczu w Polsat News

Bardzo lubię uczyć, dokształcam się i cały czas próbuję nowych metod dotarcia do młodych ludzi – powiedział w Polsat News ks. Damian Wyżkiewicz, nauczyciel religii w Zespole Szkół im. E. Konopczyńskiego w Warszawie Wyróżniony w Konkursie Nauczyciel Roku 2019 organizowanym przez Głos Nauczycielski.

O księdzu Wyżkiewiczu pisaliśmy m.in. tutaj:

Ewa Drobek i ks. Damian Wyżkiewicz – Wyróżnieni w Konkursie Nauczyciel Roku 2019

Zdaniem uczniów jako katecheta, wychowawca i nauczyciel, potrafi rozmawiać z młodzieżą. – To nie jest kazanie na lekcji, tylko dyskusja. Nie musimy słuchać przez całe 45 minut jak trzeba postępować z wiarą, tylko możemy włączyć się do rozmowy z księdzem – powiedział w Polsat News Michał Niemyjski, uczeń Zespołu Szkół im. E. Konopczyńskiego w Warszawie.

– Dla mnie ksiądz Wyżkiewicz to przyjaciel. Ostatnio napisałem do niego, że potrzebuję wsparcia, a on pyta, co może doradzić. Rzeczywiście mi doradził – powiedział uczeń. – Najważniejsze jest rozmawiać i mówić o życiu. Nastolatkowie mają swoje poglądy, rozmową można się do nich przebić, ale trzeba mówić o nich – podkreślała Patrycja Krupa, uczennica.

Zdaniem ks. Wyżkiewicza kapłan jest po seminarium dobrze przygotowany do nauczania. – Mamy cztery lata psychologii, kontaktu interpersonalnego, bardzo wiele zajęć typowo warsztatowych – powiedział katecheta.

Jednak, aby zainteresować uczniów do nauką religii trzeba, jego zdaniem, czegoś więcej. Jak dodaje Wyróżniony w Konkursie Nauczyciel Roku, wiele zależy od tego, na ile nauczyciel jest otwarty na rozmowę, na problemy uczniów, na ile gotów jest wysłuchać młodzież.

– Młodzież jest skoncentrowana na swojej dyscyplinie. Inaczej rozmawia się z humanistami, inaczej z uczniami z klasy biol-chem. Trzeba znaleźć odpowiedni język – powiedział ks. Wyżkiewicz.

Całą rozmowę z ks. Damianem Wyżkiewiczem oraz opinie uczniów o nim można znaleźć tutaj.

Ks. Damian Wyżkiewicz CM oprócz nauczania religii prowadzi również koło filozoficzne. Filozofia i psychologia to także jego pasja, dlatego wprowadza na swoich zajęciach z religii wątki zaczerpnięte z tych dziedzin. Uczniowie podkreślają, że nie tylko dlatego jego lekcje to nie jest „zwykła” katecheza. Tym co doceniają, jest właśnie otwartość księdza na rozmowę.

(JK, GN)

Źródło: polsatnews.pl

Fot: Rajmund Nafalski