Związek Nauczycielstwa Polskiego wraz z delegacjami nauczycieli z całego świata weźmie udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Związek organizuje także międzynarodową konferencję na temat nauczania o Holokauście.
Najważniejszymi gośćmi obchodów 75. rocznicy będą oczywiście byli więźniowie byłego obozu Auschwitz: przybędzie ich z całego świata ok. 200.
– Ta rocznica, ta pamięć, ten symbol, jakim jest wyzwolenie Auschwitz, ukazują jeden z najważniejszych fundamentów europejskiej i światowej powojenności. Dlatego nie dziwi mnie, że tak wielu decydentów doskonale rozumie, że trudno być w tym akurat dniu gdziekolwiek indziej. Tym bardziej, że w 75. rocznicę chcemy wszyscy stanąć we wspólnych szeregach z żyjącymi wśród nas Ocalałymi z Auschwitz – powiedział Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau.
W oficjalnych obchodach weźmie także udział 60-osobowa grupa nauczycieli z całego świata m.in. z Polski, Izraela, Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii i USA.
Przed uroczystościami rocznicowymi 26 stycznia br. Związek zorganizował dla nauczycieli z 15 krajów wizytę w Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Natomiast dzień po oficjalnych obchodach – 28 stycznia br. – ZNP organizuje w Krakowie seminarium o Holokauście oraz o nauczaniu o Holokauście jako elemencie walki z rasizmem i ksenofobią. W dyskusji wezmą udział m.in. David Edwards, sekretarz generalny Międzynarodówki Edukacyjnej (EI) oraz Sławomir Broniarz, prezes ZNP.
– Jako wychowawcy mamy obowiązek zachować pamięć i strzec wartości oraz uwrażliwić nowe pokolenia na tragedie z przeszłości, aby nigdy się nie powtórzyły. Dzisiaj nasza misja jest tak trudna, jak i niezbędna. Odrodzenie skrajnej prawicy, rosnący antysemityzm i dyskryminacja wielu grup mniejszościowych, pojawienie się alternatywnych faktów i bezprecedensowa manipulacja w mediach społecznościowych – wszystko to razem tworzy bardzo niebezpieczną sytuację, która wydaje się zbyt znajoma – powiedział David Edwards, sekretarz generalny Międzynarodówki Edukacyjnej.
– Musimy działać zdecydowanie dla prawdy i dla ludzkości. Nauczyciele z całego świata przyłączają się do swoich kolegów z Polski, Izraela i Niemiec, aby współpracować, dzielić się swoimi doświadczeniami, pomysłami i pasją, aby mieć pewność, że bez względu na to, ile czasu minie, lekcje Holokaustu nigdy nie zostaną zapomniane – dodał.
W ramach konferencji organizowanej przez ZNP pod egidą Międzynarodówki Edukacyjnej zaplanowano kilka paneli dyskusyjnych poświęconych nauczaniu o Holokauście w kontekście doświadczeń pedagogów i pracowników muzeów i roli sztuki w zrozumieniu Holokaustu. Wśród panelistów znaleźli się m.in. prof. Michał Bilewicz, prof. Piotr Laskowski czy Meron Mendel, dyrektor muzeum Centrum Anny Frank.
Od 2008 roku co dwa lata ZNP, we współpracy z działem edukacyjnym Muzeum Auschwitz, organizuje seminarium dla młodych nauczycieli z Izraela, Niemiec i Austrii. Celem seminarium jest nie tylko wspólny udział w uroczystościach związanych z wyzwoleniem obozu, ale przede wszystkim zastanowienie się nad problemem, jak uczyć współcześnie o Holokauście w naszych krajach.
Od pierwszego spotkania i podpisania Wspólnej Deklaracji w 2008 r. minęło jedenaście lat. Przypomnijmy, że w pierwszych seminariach udział brali liderzy i liderki czterech związków – niemieckiego Gewerkschaft Erziehung und Wissenschaft (GEW), izraelskiego Histadrut Hamorim oraz dwóch polskich organizacji członkowskich Międzynarodówki Edukacyjnej: Związku Nauczycielstwa Polskiego i Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Od tamtego czasu zwiększyło się grono uczestników tych seminariów.
27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia więźniów obozu Auschwitz-Birkenau przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Święto ustanowiło w 2005 r. Zgromadzenie Generalne Narodów Zjednoczonych.
Czy wiecie, że @AuschwitzMuseum już jest obserwowane przez prawie milion osób? Do równego miliona brakuje mniej niż 30 tysięcy osób. Obserwujcie i przekażcie znajomym dalej.
➡️🔁— Marcin Czapliński (@czaplinskiii) January 23, 2020
Związek Nauczycielstwa Polskiego od kilkudziesięciu lat podejmuje działania związane z pamięcią o Holokauście i historią polskich obywateli pochodzenia żydowskiego, m.in. w ramach Nauczycielskiego Ruchu Pokoju, zainicjowanego przez ZNP w 1985 r. Związek kultywuje także pamięć o nauczycielach zamordowanych w Auschwitz i innych miejscach kaźni.
Symbolem martyrologii nauczycieli stała się śmierć Mariana Batki, nauczyciela tajnego nauczania. Zmarł on 27 kwietnia 1941 r. zamordowany w KL Auschwitz jako jeden z grupy więźniów skazanych przez nazistowskich oprawców na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę jednego z więźniów. Dlatego 27 kwietnia ZNP obchodzi Nauczycielski Dzień Pamięci i Pokoju. Od ponad trzydziestu lat w tym dniu nauczyciele przyjeżdżają do Auschwitz, by wraz z uczniami przejść w Marszu Milczenia od bramy obozu do Ściany Śmierci i do pomnika pomordowanych w Birkenau.
Więcej informacji na temat 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz można znaleźć tutaj. Program obchodów znajduje się tutaj.
(JK, GN)
Fot: https://www.fes-polska.org/pl/k/seminarium-dla-nauczycieli-i-nauczycielek-z-polski-niemiec-i-izraela/
Zbliża się 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Spod bramy Birkenau popłynie głos ocalałych