Trzemeszno: Koniec strajku w Paroc Polska. Związkowcy wywalczyli podwyżki

Jak informuje OPZZ Konfederacja Pracy zakończył się strajk pracowników w Paroc Polska. O godzinie 1.28 w nocy zostało podpisane porozumienie między załogą zakładu w  Trzemesznie (woj. wielkopolskie), a zarządem firmy.

Warunki postawione przez strajkujących zostały przyjęte. “Mamy to, o co walczyliśmy od roku. Ograniczenie umów śmieciowych, 58 umów na czas nieokreślony dla pracowników jeszcze w sierpniu 2021 r. i gwarancje systemowych rozwiązań od 2022 roku. Mamy drugą w tym roku waloryzację płac, która obejmie 600 osób z 800 pracowników, a także pakiet waloryzacyjny na lata 2022-2023. Łączna wartość wynegocjowanej waloryzacji wyniesie nie mniej niż 850 zł” – czytamy w poście Grzegorza Ilnickiego, prawnika reprezentującego strajkujących, pełnomocnika Zarządu Krajowego OPZZ Konfederacja Pracy.

„Jest wreszcie to, na czym pracownikom zależało najbardziej – radykalny wzrost dodatku stażowego. Jego najwyższy wymiar wyniesie 18 proc. płacy minimalnej, co miesiąc. Dodatek będzie się także automatycznie waloryzować, co roku. Niektórzy pracownicy zyskają na nowym dodatku nawet 600 proc. względem poprzedniego. Wynegocjowaliśmy także pulę 300.000 zł na świadczenia dla pracowników za okres strajku. Upada więc mit, że za czas strajku się nie płaci” – podkreślił.

Przypomnijmy, że 6 sierpnia w zakładzie w którym pracuje 738 osób zatrzymano produkcję, a pracownicy przystąpili do strajku. W Paroc Polska załoga codziennie zapełnia 200 TIR-ów wełną kamienną. Firma już w normalnych warunkach nie nadążała z produkcją. W ramach protestu wyłączono piec, który normalnie staje raz na pięć lat. Straty dla firmy były znaczące, towar eksportowano na całą Europę, a nawet do USA To jeden z największych strajków pracowniczych w Polsce w ostatnich latach.

W środę produkcja w zakładzie rozpoczęła się ponownie.

(JK, GN)

Fot: Grzegorz Ilnicki/Facebook

Szykuje się gorąca jesień w budżetówce. Coraz więcej grup zawodowych zapowiada protesty płacowe

OPZZ ostrzega przed protestami ws. zamrożenia płac w budżetówce

Dwa lata temu rozpoczął się ogólnopolski strajk w polskiej oświacie. Pamiętamy!