Uczniowie, rodzice i nauczyciele z SP nr 18 w Chorzowie napisali książkę o pandemii

„Świadkowie historii” to wyjątkowa książka o czasach pandemii COVID-19. Napisali ją uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Chorzowie oraz ich rodzice i nauczyciele.

Pomysł na stworzenie książki zrodził się podczas lekcji historii w klasie 6a. – Rozmawiano o tym, że na naszych oczach i z naszym udziałem, dzieją się niezwykłe wydarzenia, ponieważ jesteśmy świadkami największej globalnej pandemii współczesnego świata. Wówczas jeden z uczniów zwrócił uwagę: Jaki ze mnie świadek historii, jeśli nie będę wymieniony z imienia i nazwiska w żadnej książce czy podręczniku? – tłumaczy Joanna Piećko–Szopińska, dyrektorka SP nr 18.

Idąc za tą myślą, postanowiono napisać książkę pod tytułem: „Świadkowie historii”, która jest zapisem wspomnień uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli z czasu pandemii.

–  Zastanowiliśmy się, czego w tym czasie nauczyliśmy się o sobie, innych, ludzkim życiu, o ważnych dla nas wartościach i wyborach. Projekt miał też szerszy charakter – chcieliśmy, by uczniowie mogli poznawać świadków historii, osoby, które historię tworzą, i by rozumieli ich rolę. Pragnęliśmy, by uczniowie poprzez własne doświadczenie dowiedzieli się, jak pisze się i wydaje książki – dodaje Joanna Piećko–Szopińska.

Każda klasa ma swój rozdział, który rozpoczyna się wstępem wychowawcy. Są tam zdjęcia uczniów oraz ich wspomnienia z czasu pandemii – młodsze dzieci rysowały, starsze opisały swoje przeżycia. Jest też rozdział tylko dla dorosłych – napisany przez nauczycieli i rodziców uczniów.

Książka poświęcona jest w części Iwonie Parzoch, nauczycielce z SP nr 18, która zmarła w wyniku powikłań po zachorowaniu na COVID-19. Wstęp napisał wiceprezydent Wiesław Ciężkowski, a patronat nad nią objął prezydent Andrzej Kotala. Jej wydanie zbiegło się z rocznicą 45-lecia założenia SP nr 18. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Urzędu Miasta Chorzowa.

(JK, GN)

Fot: UM Chorzów/materiały prasowe (na zdjęciu: Joanna Piećko–Szopińska, dyrektorka SP nr 18)

Prof. Jerzy Duszyński dla Głosu: Pandemia niezwykle dotknęła szkołę jako instytucję. Wymagała wielu poświęceń