Ujawniono nieznany wiersz Wisławy Szymborskiej. W tym roku noblistka świętowałaby swoje 100. urodziny

Michał Rusinek, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej odnalazł i udostępnił nieznany wcześniej wiersz polskiej poetki i noblistki. Jest to najprawdopodobniej ostatni wiersz Szymborskiej, który powstał pod koniec życia autorki (poetka zmarła na początku 2012 roku). Zdaniem jej sekretarza jest on jednak niezwykle aktualny.

Uważa się, że w ciągu całego swojego życia Wisława Szymborska napisała około trzystu wierszy. Za swoją twórczość w 1996 roku została wyróżniona literacką Nagrodą Nobla. Nagrodzono ją za całokształt jej twórczości oraz “za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Nieznany wiersz Wisławy Szymborskiej (nie został opatrzony żadnym tytułem):

Nie wiem, jak to jest
być wypędzonym, wypędzoną,
znaleźć się w kraju innego języka,
prędko nauczyć się słowa “dziękuję”, jeśli ktoś pomoże,
słowa “przepraszam”, jeśli ktoś spojrzy krzywo,
nie być nigdy zbyt głodnym, kiedy cię częstują.

– W kontekście tego, co dzieje się wokół nas od kilku lat i dziś znów powróciło ze zdwojoną siłą, wydaje mi się ważne, by te słowa wybrzmiały – skomentował Rusinek w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”.

2023 rok został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej. W tym roku artystka obchodziłaby swoje 100. urodziny. Z tej okazji ukazał się pierwszy tom „Wiersze wszystkie”, stanowiący ogólny zbiór prac polskiej poetki.

(GN)

Fot: Wikipedia

Senat wybrał patronów 2023 roku. To Mikołaj Kopernik, Jan Matejko i Wisława Szymborska