UNICEF: 25 mln dzieci rocznie nie otrzymuje niezbędnych szczepień

„Inwestując w silne systemy szczepień,  możemy dotrzeć do najbardziej zagrożonych dzieci. Szczepienia przeciwko 10 kluczowym chorobom w 98 krajach mogą w ciągu dekady uratować 32 miliony istnień, z których większość stanowią dzieci” – podkreśla UNICEF.

 

Jak wskazuje organizacja w takich krajach jak Afganistan, Etiopia, Somalia i Ukraina trwające konflikty zbrojne spowodowały masowe przesiedlenia dzieci i ich rodzin. To z kolei prowadzi do poważnych zakłóceń w harmonogramach szczepień, dostępie do podstawowej opieki medycznej i zaplecza sanitarnego.

„Na całym świecie 25 mln dzieci rocznie nie jest szczepionych na choroby, które bezpośrednio zagrażają ich życiu i zdrowiu. Około 40 proc. z nich żyje w strefach konfliktu, gdzie opieka medyczna jest niewydolna. Wielu pracowników ochrony zdrowia ginie, a budynki, sprzęt i wyposażenie są niszczone w trakcie walk. Te dzieci są najbardziej narażone na choroby, takie jak odra czy polio, które mogą prowadzić do niepełnosprawności, a nawet śmierci” – czytamy w komunikacie.

„Niestety w ostatnim dziesięcioleciu także w Polsce obserwujemy spadek odsetka dzieci zaszczepionych przeciw odrze, śwince i różyczce. Szczepienie przeciw odrze jest obowiązkowe i bezpłatne. Obejmuje podanie dwóch dawek szczepionki: pierwszej dawki w 13-15 miesiącu życia (dawka podstawowa) oraz drugiej dawki w 6 roku życia (dawka uzupełniająca). W 2021 roku stan zaszczepienia pierwszą dawką wynosił 90,8%. – wskazano.

Jak alarmuje UNICEF spadki do tak niskiego poziomu oznaczają, że w przypadku odry jesteśmy już poniżej poziomu wyszczepialności gwarantującego nam odporność populacyjną. Zagrożeni są nie tylko najmłodsi, których rodzice nie chcą się szczepić, ale również dzieci, które nie mogą być zaszczepione ze względów zdrowotnych.

„Niski poziom szczepień w Ukrainie oznacza, że uchodźcy są narażeni na choroby, którym można zapobiec. Już przed wojną Ukraina była narażona na wysokie ryzyko wybuchu epidemii polio –  tylko 55% ukraińskich dzieci było zaszczepionych przeciwko tej chorobie. Tymczasem niski zasięg szczepień przeciwko odrze (obecnie na poziomie 78%), doprowadził do tego, że w 2018 roku Ukraina mierzyła się z 47 tys. przypadków odry. Dzieci powinny być chronione przed chorobami, którym można zapobiegać za pomocą szczepionek, niezależnie od tego, gdzie mieszkają” – wskazuje UNICEF

Jak  podaje agenda ONZ każdego roku szczepionki ratują życie nawet 3 milionom dzieci na całym świecie, a w ciągu ostatnich dwóch dekad dzięki szczepionkom uodporniono ponad 1,1 miliarda dzieci.

Więcej na ten temat w raporcie Unicef Polska tutaj

(GN)

WHO: Z powodu pandemii koronawirusa w 50 krajach na świecie nie odbywają się szczepienia przeciw m.in. odrze

UNICEF alarmuje, że w Polsce drastycznie spada liczba szczepień dzieci. Apel do ministra zdrowia