Po przerwach spowodowanych pandemią COVID-19, kampanie szczepień dzieci na świecie znów są realizowane. Niestety, życie najmłodszych jest wciąż w niebezpieczeństwie – ostrzegają WHO, UNICEF i Gavi. Z okazji Światowego Tygodnia Szczepień organizacje podkreślają pilną potrzebę poprawy dostępu dzieci do szczepień.
Ponad 1/3 państw na świecie zgłasza problem w realizacji kampanii rutynowych szczepień. Pomimo poprawy sytuacji w stosunku do tej z 2020 r., warunki są wciąż bardzo trudne. Według najnowszych danych, w 50 krajach wstrzymano 60 kampanii masowych szczepień, tym samym narażając życie około 228 milionów ludzi – głównie dzieci. Ponad połowa tych państw znajduje się w Afryce, co wskazuje na utrzymujące się nierówności w dostępie do szczepień.
– Szczepionki pomogą nam zakończyć pandemię COVID-19 tylko wtedy, gdy zapewnimy do nich sprawiedliwy dostęp dla wszystkich krajów i zbudujemy solidne systemy ich dystrybucji. Jeśli chcemy uniknąć epidemii innych chorób takich jak odra, żółta gorączka czy błonica, musimy zapewnić rutynowe szczepienia w każdym kraju na świecie – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.
While immunization services begin slow recovery from #COVID19, millions of children around the 🌍🌏🌎 remain vulnerable to deadly diseases.
More info 👉https://t.co/YjskC8z6nc pic.twitter.com/SEv8d2VSAB
— World Health Organization (WHO) (@WHO) April 26, 2021
W wielu krajach szczepienia przeciwko odrze zostały przesunięte o ponad rok. To bardzo niebezpieczna sytuacja. Odra jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób, która może skutkować epidemią wszędzie tam, gdzie ludzie są niezaszczepieni. Doniesienia o wzroście zachorowań na odrę w Kongo, Pakistanie i Jemenie potwierdzają tezę o dramatycznych skutkach przerw w kampaniach szczepień.
W Polsce również drastycznie spada liczba szczepień, zwłaszcza przeciwko odrze. Coraz więcej rodziców nie szczepi swoich dzieci. W ciągu ostatnich 10 lat liczba takich przypadków w Polsce wzrosła blisko czternastokrotnie. Doprowadziło to już do utraty odporności populacyjnej na odrę. Sytuacja jest na tyle poważna, że o podjęcie zdecydowanych działań zaapelował niedawno do Ministra Zdrowia UNICEF Polska.
– Jeszcze przed pandemią COVID-19, ponad 20 milionów dzieci na świecie nie otrzymało rutynowych szczepień. Pandemia tylko pogorszyła już i tak złą sytuację. Teraz musimy nadrobić zaległości w szczepieniu dzieci przeciwko odrze, polio i innym chorobom. Nie mamy czasu do stracenia – powiedziała Henrietta Fore, dyrektor generalna UNICEF.
Światowy Tydzień Szczepień przypada co roku w ostatnim tygodniu kwietnia. Celem obchodów jest podkreślenie korzyści płynących z ratujących życie szczepień.
(JK, GN)
UNICEF: Przez pandemię 168 mln dzieci na świecie od niemal roku ani razu nie poszło do szkoły