UNICEF: Nauczyciele powinni mieć pierwszeństwo przy szczepieniach przeciw Covid-19

“Pandemia Covid-19 zdewastowała systemy edukacji na całym świecie. Zaszczepienie nauczycieli jest kluczowym krokiem w kierunku ich powrotu do normalności” – podkreślił UNICEF w specjalnym komunikacie.

Organizacja wzywa by nauczyciele byli traktowani priorytetowo przy otrzymywaniu szczepionki przeciw Covid-19 i zostali objęci programem szczepień zaraz po pracownikach opieki zdrowotnej i osobach z grupy wysokiego ryzyka.

“Pomoże to ochronić nauczycieli przed wirusem, pozwoli im prowadzić lekcje w szkołach i ostatecznie zapewni, że szkoły będą otwarte” – podkreśla UNICEF.

Agenda ONZ wylicza, że z powodu wywołanego pandemią zamykania szkół w kwietniu nie chodziło do nich prawie 90 proc. uczniów na całym świecie. Od tego czasu ten odsetek spada, 1 grudnia nauką stacjonarną nie było objętych 320 mln uczniów, czyli co piąty uczeń na świecie.

UNICEF podkreśla, że wciąż panuje niepoparte dowodami przeświadczenie o tym, że zamykanie placówek oświatowych może spowolnić rozprzestrzenianie się choroby. Tymczasem rośnie liczba dowodów na to, że to nie szkoły są głównymi miejscami transmisji wirusa.

W oświadczeniu zwrócono również uwagę, że konsekwencje przerwania lub zakłócenia edukacji są szczególnie dotkliwe dla najbardziej zmarginalizowanych grup. Dalsze zamknięcie szkół utrudnia także powrót na rynek pracy rodzicom, jeżeli musieli zrezygnować ze swojego zajęcia, by zająć się dziećmi.

“Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by zabezpieczyć przyszłość następnego pokolenia. Pierwszym krokiem jest zapewnienie bezpieczeństwa tym, którzy są odpowiedzialni za otwieranie im drogi do tej przyszłości” – czytamy w apelu UNICEF.

(JK, GN)

Fot: UNICEF

ZNP apeluje o testy i szczepienia dla nauczycieli oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom przedszkoli. Wnioski do MZ i GiS

UNICEF alarmuje, że w Polsce drastycznie spada liczba szczepień dzieci. Apel do ministra zdrowia