Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej w Kancelarii Premiera. Szefowa MEN: „Bez nauczycieli nie ma szkoły”

– Wszystkim nauczycielkom, nauczycielom oraz pracownikom oświaty należy się dziś jedno słowo: Dziękuję! – mówiła ministra edukacji Barbara Nowacka podczas uroczystych obchodów Dnia Edukacji Narodowej zorganizowanych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Z okazji DEN nauczyciele i nauczycielki odebrali z rąk minister edukacji złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę, medale Komisji Edukacji Narodowej, nagrody Ministra Edukacji i tytuły honorowego profesora oświaty.

Wśród gości wydarzenia znaleźli się m.in. przedstawiciele oświatowych związków zawodowych, m.in. prezes ZNP Sławomir Broniarz, parlamentarzyści, kuratorzy oświaty, nauczyciele m.in. Nauczyciel Roku 2024 Gabriel Wołosewicz, a także redaktor naczelny Głosu Nauczycielskiego Jakub Rzekanowski.

Szefowa MEN przekazała zgromadzonym pozdrowienia od premiera i zapewniała, że nauczycielki i nauczyciele są przez rząd traktowani priorytetowo.

Ministra podkreśliła, że w ciągu 10 ostatnich miesięcy „na pewno udała się jedna rzecz”. – Przywróciliśmy dialog. Może nie zawsze ze sobą się zgadzamy, może wszyscy mamy poczucie, że niektóre sprawy powinny iść szybciej, ale na pewno jest tak, że nauczyciele są bardzo ważni dla Ministerstwa Edukacji Narodowej i całego rządu, co niestety nie było powszechną praktyką – oceniła.

Dodała, że przed jej resortem stoi „wielkie wyzwanie”. – Mam świadomość, ile zła może wyrządzić negatywna kampania, ile zła może zrobić hejt robiony systemowo i systematycznie, którego państwo nauczyciele byliście ofiarami. I ten hejt jeszcze dzisiaj przynosi bardzo negatywne skutki. Cieszę się, że to się udało zatrzymać, że wyłączyliśmy systemowo szczucie. Ale to jeszcze nie poprawia sytuacji. Żeby ta sytuacja poprawiła się, nie wystarczą przepisy ministerialne, nie wystarczą rozmowy i spotkania. Potrzebne są konkretne wspólne działania, które podejmiemy razem – oświadczyła Nowacka.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczone zostały pracownikom oświaty – nauczycielom i pedagogom – odznaczenia państwowe. Nauczyciele otrzymali też Medale Komisji Edukacji Narodowej, będące najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez ministra edukacji. Tradycyjnie wręczane były także dyplomy nadania wybranym nauczycielom – mistrzom w zawodzie – tytułu honorowego profesora oświaty.

Komunikat MEN oraz pełną listę odznaczonych nauczycieli można znaleźć tutaj

Ministra edukacji Barbara Nowacka mówiła, że praca nauczyciela, która zapewnia państwu stabilność, jest bardzo często niedoceniana. – Bez nauczycieli nie ma szkoły. Szkoła jest dla uczniów, ale to nauczyciele, nauczycielki, cała społeczność oświatowa tworzy tę szkołę jako miejsce bezpieczne, jako miejsce mądre, jako miejsce kształcące. To dzięki niezłomnej postawie nauczycielek i nauczycieli Polska jako naród w trudnych latach przetrwała – podkreśliła.

Barbara Nowacka powiedziała, że Dzień Nauczyciela „to święto, w którym mówimy o edukacji, patriotyzmie i niebywałej roli oświaty w systemie wychowania i kształtowania przyszłych postaw”. Poinformowała też, że członkowie kierownictwa MEN złożyli w Dniu Edukacji Narodowej kwiaty przed Pomnikiem Nauczycieli Tajnego Nauczania na warszawskim Powiślu (pomnik TON odsłonięto w 2000 r. z inicjatywy i ze składek zebranych przez ZNP – przyp. red.).

– Dzisiaj jesteśmy krajem wolnym, narażonym na różne turbulencje, które dotykają współczesny świat. Stoimy przed wielkimi wyzwaniami, wyzwaniami demograficznymi, wyzwaniami politycznymi, wyzwaniami, które niesie ze sobą zmieniający się dynamicznie cyfrowy świat. Państwo nauczycielki i nauczyciele kształcicie młodzież do zawodów, których jeszcze młodzież nie zna, których wy też jeszcze nie umiecie nazwać. Korzystacie z wiedzy, doświadczenia, mam nadzieję też ze wsparcia, które ministerstwo stara się wam przekazywać, ale mogę państwu obiecać, że tego wsparcia będzie znacznie więcej i – mam nadzieję -będzie znacznie bardziej usystematyzowane – mówiła Nowacka.

– My w tej chwili zamykamy ustawę dotyczącą prawa oświatowego, która właściwie w ciągu dwóch tygodni powinna stanąć na pracach rządu, potem trafi do Sejmu, do Senatu. Ale to nie jest to wielkie wyzwanie, o którym myślimy w pierwszej kolejności. Tym wielkim wyzwaniem jest rozmowa o wyzwaniach demograficznych, systemie emerytalnym, zachęcanie młodych ludzi do zawodu nauczyciela. Uczynienia tego zawodu prestiżowym i ułatwienia pracy nauczycielom – oznajmiła szefowa MEN.

Ministra zaprosiła „przedstawicieli związków zawodowych i całą społeczność oświatową do udziału w przygotowaniach do zmiany ustawy”. – Tak, byśmy za rok mogli sobie powiedzieć, że 2025 rok jest tym rokiem, w którym nauczyciele czują się znacznie lepiej w swojej pracy i wiedzą, że ta praca będzie nie tylko tak jak dzisiaj od święta zauważana, ale w swojej, często małej społeczności, będą tymi, których się słyszy, będą tymi, którzy są prawdziwymi autorytetami – mówiła Nowacka.

14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powołania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

(GN)

Fot: MEN

ZNP oczekuje spotkania z szefem rządu. „30 procentowy wzrost wynagrodzeń nie wypełnił luki, którą miał wypełnić”

W sobotę 5 października przypada Światowy Dzień Nauczyciela (#WorldTeachersDay). „Słuchajcie nauczycieli i nauczycielek”