Niedobory kadrowe w szkołach w Stanach Zjednoczonych powodują przechodzenie na naukę zdalną lub okresowe zamknięcie placówek. Trudna sytuacja jest skutkiem pandemii i niskich wynagrodzeń oferowanych pedagogom – podaje serwis informacyjny Axios.
„Mamy do czynienia z problemem, który istniał przed pandemią, przez pandemię został zaostrzony i nie zniknie wraz z wygaśnięciem pandemii” – twierdzi Michael Rice, nadinspektor ds. edukacji publicznej w Michigan.
Z ogólnokrajowego raportu o zatrudnieniu wynika, że w październiku 2021 roku w sektorze edukacji aktywnych było o 575 tys. pracowników mniej niż w lutym 2020 roku. 65 tys. zatrudnionych w edukacji publicznej odeszło z pracy między wrześniem a październikiem bieżącego roku – informuje Biuro Statystyki Zatrudnienia.
Nationally, there were 575,000 fewer local and state education employees in October 2021 than in February 2020, according to the latest jobs report.
A net 65,000 public education employees left the industry between September and October alone. https://t.co/cL78PEqBD9
— Axios (@axios) November 15, 2021
„Wynagrodzenia nauczycieli spadły w ciągu ostatnich kilku lat, zmniejszając zainteresowanie pracą w tym zawodzie” – tłumaczy ekonomistka Susanna Loeb, dyrektor Instytutu Annenberg na Uniwersytecie Browna.
Analiza Instytutu Polityki Gospodarczej pokazuje, że różnica płac pomiędzy nauczycielami a pracownikami pozostałych sektorów, gdzie wymagany jest porównywalny stopień wykształcenia, w 2018 roku wynosiła ok. 21 proc., podczas gdy w połowie lat 90. szacowana była na 6 proc.
W 2021 roku wzrosły płace zatrudnionych w oświacie, ale podwyżki w ostatnim kwartale o 0,7 proc. nie nadążają za wzrostami wynagrodzeń w innych obszarach.
„W niektórych sytuacjach bardziej opłacalna jest praca w McDonald’s niż wykonywanie zawodu nauczyciela” – zauważa Bloomberg. Lukę na rynku pracy w oświacie próbuje się uzupełnić nauczycielami często emerytowanymi, którzy obawiają się wchodzenia w obszary podwyższonego ryzyka pandemicznego panującego w salach lekcyjnych.
„Uniwersytety nie kształcą wystarczającej liczby nauczycieli dla potrzeb państwa” – mówi Justin Fryer, dyrektor zespołu szkół w Północnej Dakocie.
„Niedobory kadrowe w zawodzie nauczycielskim są wyższe niż ujawnione podczas pandemii koronawirusa w innych profesjach. Szkoły publiczne w coraz większej liczbie stanów decydują się na doraźne przejście na naukę zdalną, a nawet całkowicie zamykają swoje dni dla uczniów na kilka dni” – informuje Axios.
W niektórych szkołach personel pomocniczy uzupełnia wykształcenie, by móc z pełnymi uprawnieniami pracować przy tablicy – opisuje sytuację urzędnik ds. edukacji w stanie Michigan i dodaje: „Musimy odbudować poturbowany zawód nauczyciela”.
(JK, PAP)
USA: Na koronawirusa umierają niezaszczepieni pracownicy oświaty