Uniwersytet Warszawski znalazł się w pierwszej setce najlepszych uczelni świata w kategorii fizyka, a Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego uplasowała się na pozycji między 101-150 w dziedzinie weterynarii w rankingu szanghajskim — poinformował resort edukacji i nauki.
Tzw. ranking szanghajski to jedno z najbardziej prestiżowych i najważniejszych zestawień uczelni światowych — Global Ranking of Academic Subjects (GRAS), który obejmuje naukowe dyscypliny i specjalności.
👩🎓 Już są wyniki rankingu szanghajskiego! @UniWarszawski znalazł się w pierwszej setce najlepszych uczelni świata w kategorii „fizyka”, a @SGGW_Warszawa uplasowała się na miejscu między 101-150 w dziedzinie weterynarii.
Więcej informacji o wynikach ➡️ https://t.co/kq6XjIP4XQ pic.twitter.com/c1KJ6SWXl2
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) July 27, 2022
Uniwersytet Warszawski znalazł się w pierwszej setce najlepszych uczelni świata w kategorii fizyka (w przedziale 51-75), a Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego uplasowała się na miejscu między 101-150 w dziedzinie weterynarii.
Fizyka na #UW jest w pierwszej 7⃣5⃣ #ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects 2022! Uzyskała najwyższą pozycję wśród polskich uczelni we wszystkich dyscyplinach. W rankingu GRAS uwzględniono także 9 innych dyscyplin prowadzonych na UW. 👏 https://t.co/77gcJpy0Ok pic.twitter.com/k4RDYMqSWs
— Uniwersytet Warszawski (@UniWarszawski) July 21, 2022
Weterynaria także na liście najczęściej wybieranych kierunków na @SGGW_Warszawa
Więcej informacji o rankingu szanghajskim https://t.co/1SeVOJ63po @MEIN_GOV_PL https://t.co/NxQzpZvQ6s— SGGW w Warszawie (@SGGW_Warszawa) July 27, 2022
W edycji 2022 Polska zajęła także wysoką pozycję w kategorii »matematyka« – Uniwersytet Warszawski uplasował się na miejscu między 101-150, a Uniwersytet Jagielloński – 151-200.
#JUscientists
Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego UJ CM jest pierwszym polskim naukowcem, któremu przyznano tytuł profesora tytularnego przed ukończeniem 30. roku życia! Gratulacje!
🔛 https://t.co/mkGfktdV5T pic.twitter.com/R6JSlAEMym— Jagielloński UJ (@JagiellonskiUni) July 21, 2022
MEiN wskazał również, że wysokie pozycje zajęły Politechnika Warszawska (nauka o przyrządach i technologii, miejsce 101-150), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (nauka i technologia żywności, miejsce 101-150), Akademia Górniczo-Hutnicza (metalurgia, miejsce 151-200), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (weterynaria, miejsce 101-150) i Uniwersytet Jagielloński (zdrowie publiczne, miejsce 101-150).
Jak przypomniało MEiN, GRAS tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę prac opublikowanych przez instytucję w ramach przedmiotu akademickiego w czasopismach z Q1 Journal Impact Factor Quartile w okresie 2016-2020, łączną liczbę pracowników instytucji, którzy otrzymali znaczącą nagrodę w dziedzinie przedmiotu akademickiego, liczbę prac opublikowanych w najlepszych czasopismach i konferencjach w danej dziedzinie.
Co roku od 2003 r. w sierpniu publikowany jest z kolei Academic Ranking of World Universities (ARWU), znany również jako Lista Szanghajska — to ranking najlepszych szkół wyższych na świecie. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.
(JK, GN)
Największe uniwersytety ogłosiły wstępne wyniki rekrutacji. 28 osób na jedno miejsce na koreanistyce