V Pomorski Zlot Pracowników Oświaty ZNP. E. Markowska: „MEiN i minister Czarnek pomiatają nauczycielami”

„V Pomorski Zlot ZNP Pracowników Oświaty należy już do przeszłości. Na jego przebieg wpłynęła obecna sytuacja w oświacie dlatego nie zabrakło akcentów protestacyjnych. Wystąpienie Kol. Elżbiety Markowskiej Prezeski Okręgu Pomorskiego ZNP i reakcja licznie zgromadzonych reprezentantów Oddziałów ZNP Okręgu Pomorskiego dobitnie świadczy o tym, że nie godzimy się na powielane kłamstwa, niedomówienia i deprecjonowanie zawodu nauczyciela” – podsumowuje m.in. na Facebooku ZNP Słupsk.

10 września br w ZAŁAKOWIE k. Sierakowic woj pomorskie odbył się V Pomorski Zlot Pracowników Oświaty ZNP. Organizatorami Zlotu byli Okręg Pomorski ZNP oraz Oddziały ZNP w Cewicach, Lęborku i Nowej Wsi Lęborskiej.

– Rozpoczynamy dzisiejszym zlotem protest ZNP w obronie statusu zawodowego nauczycieli, polskiej edukacji i naszych wynagrodzeń. Chciałabym abyśmy po naszym zlocie rozpoczęli aktywną działalność informacyjną o tym dlaczego ZNP uchwałą zarządu głównego rozpoczął protest. Wszyscy tutaj wiemy, że ZNP walczy o jakość polskiej edukacji, o polską szkołę oraz przyszłość Polek i Polaków. Przyszłość jest w naszych rękach – mówiła m.in. Elżbieta Markowska, prezes Okręgu Pomorskiego ZNP.

Wśród problemów, z którymi borykają się szkoły wymieniła m.in. niskie pensje, nauczycieli odchodzących z pracy i brak chętnych do zawodu. – MEiN na czele z ministrem, profesorem Czarnkiem pomiata nie tylko nauczycielami, ale wszystkimi pracownikami szkół i placówek oświatowych, pomiata rodzicami i uczniami – podkreśliła. – Nie bez powodu mówię o profesorze Czarnku, bo w ZNP uważamy, że takie tytuły powinny jednak do czegoś zobowiązywać – dodała i apelowała by nie wierzyć w kłamstwa szefa MEiN wygłaszane na konferencjach prasowych i dotyczące wyższych płac w oświacie w 2023 roku.

Całe wystąpienie E. Markowskiej tutaj.

Wśród celów pomorskiego zlotu wymieniono m.in. integrację środowiska pracowników oświaty zrzeszonych w ZNP m.in. poprzez udział w konkurencjach sportowych. Dla uczestników przygotowano też część artystyczną. Kolejny zlot za rok.

Zdjęcia i relację live z otwarcia Zlotu można znaleźć na FB Okręgu Pomorskiego ZNP.

(GN)

Fot: Okręg Pomorski ZNP/Facebook

ZNP pyta, jaką podwyżkę planuje dla nauczycieli rząd: 9 proc., 7,8 proc., czy może… 0 proc.?

ZNP do premiera: Jaką podwyżkę dla nauczycieli rząd wpisał do budżetu?