W Belwederze o kształceniu uczniów z Ukrainy

Włączania dzieci z Ukrainy do polskiego systemu edukacji będzie jedynym tematem czwartkowego spotkania Rady ds. Samorządu Terytorialnego w ramach Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP – poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Zaproszenie do udziału w spotkaniu otrzymał minister edukacji Przemysław Czarnek

Rada ds. Samorządu Terytorialnego działa od 31 maja 2021 roku, a do jej głównych zadań należy edukacja oraz promocja działań i inicjatyw wspierających rozwój samorządu terytorialnego.

Według Piotra Ćwika, to samorządowcy zwrócili się o wpisanie kwestii kształcenia ukraińskich dzieci oraz finansowania tego zadania do agendy obrad rady.

Nie wiadomo jeszcze, czy samorządy będą tu mogły skorzystać z pieniędzy z rządowego Funduszu Pomocy Uchodźcom z Ukrainy. Według Piotra Ćwika, środki finansowe przekazywane samorządom za pośrednictwem wojewodów, mają trafiać za pośrednictwem samorządów do tych, którzy „udostępnili miejsca zakwaterowania dla Ukraińców”.

Przyznał, że obszarów wspierania uchodźców jest wiele, a czwartkowe spotkanie wyjaśni – jego zdaniem – kiedy samorządowcy mogą spodziewać się zasilenia finansowego, „jeśli chodzi o organizację oświaty dla dzieci z Ukrainy”. Przypomniał, że chodzi tu o finansowanie m.in. przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

– Miejmy w pamięci to, że ze środków unijnych myśmy jeszcze nie otrzymali żadnego wsparcia finansowego, pomimo tego ogromnego wysiłku, który jest przez Polskę realizowany – powiedział minister w Kancelarii Prezydenta. – Mamy nadzieję, że także i ta sprawa zostanie uporządkowana przez struktury unijne, i tutaj rozsadek weźmie górę nad jakimiś działaniami, które są stricte politycznymi, i to wsparcie finansowe do Polski przyjdzie, abyśmy mogli w pełni i dobrze zabezpieczyć Ukraińców, którzy do Polski przybyli, którzy znaleźli tu swoje schronienie – dodał.

– Czas odłożyć spory polityczne na bok i budować szeroką koalicję poparcia dla Ukrainy w wielu wymiarach, także w humanitarnym – podsumował Ćwik.

Posiedzenie rady odbędzie się w Belwederze w godzinach 12-15.00.

(PS, GN)