W czwartek 9 maja obchodzimy Dzień Europy. To święto jedności Unii Europejskiej

W czwartek świętujemy Dzień Europy, ustanowiony na pamiątkę ogłoszenia historycznej deklaracji Roberta Schumana, w której przedstawił swoją wizję nowoczesnej Europy. Dzień Europy jest obchodzony w Unii Europejskiej od 1985 roku.

9 maja 1950 r., zaledwie 5 lat po zakończeniu II wojny światowej, Robert Schuman ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, a zarazem przyszły przewodniczący Parlamentu Europejskiego, zaproponował utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Jej kraje miały wspólnie koordynować produkcję tych surowców, dzięki czemu wojna miała stać się „nie tylko nie do pomyślenia, ale i fizycznie niemożliwa”.

Deklaracja Schumana doprowadziła do utworzenia wspólnego rynku węgla i stali, ale utorowała też drogę wspólnocie gospodarczej, która stopniowo miała stać się unią polityczną.

Podejmując ten historyczny krok, członkowie założyciele (Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Republika Federalna Niemiec i Włochy) stworzyli podwaliny zjednoczonej Europy.

Dzień ten czasami, dla odróżnienia od Dnia Rady Europy, nazywany jest Dniem Unii Europejskiej. Nie jest to jednak poprawna nazwa, gdyż według uchwały Parlamentu Europejskiego dzień ten jest nazywany Dniem Europy i taka jego nazwa figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach Unii Europejskiej.

W krajach, które są członkami Rady Europy, a nie są członkami Unii Europejskiej, preferowane jest obchodzenie Dnia Europy 5 maja, natomiast w państwach Unii Europejskiej obchodzi się go oficjalnie 9 maja.

Przypomnijmy, że w tym roku świętujemy także 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z okazji 20-lecia członkostwa całym kraju, a także za granicą organizowane są różne wydarzenia: konferencje, spotkania, warsztaty, szkolenia, prelekcje, imprezy plenerowe czy pikniki rodzinne.

O tym jak powstała Deklaracja Schumana można przeczytać tutaj

(GN)

20 lat Polski w Unii Europejskiej. Rafał Dymek: Młodzi Polacy w UE zobaczyli bliskie im wartości i poglądy

Jakiej Europy chcą dzieci? UNICEF opublikował wyniki ankiety Europe Kids Want 2024. 64 proc. dzieci odpowiedziało, że priorytetem UE powinna być edukacja