W czwartek i piątek minister Piontkowski spotka się ze związkami zawodowymi

Spotkania ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego z przedstawicielami reprezentatywnych związków zawodowych zostały zaplanowane na czwartek i piątek. Udział w rozmowach potwierdziły już Związek Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych oraz Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Do rozmów ma dojść w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Minister Piontkowski ma rozmawiać z przedstawicielami poszczególnych związków osobno (zaproszenia zostały wystosowane na różne godziny).

W wywiadzie dla PAP szef MEN zaznaczył, że zależy mu na tym, by usiąść spokojnie bez udziału mediów, bez kamer i rozmawiać merytorycznie. Dodał, że chce poznać postulaty poszczególnych organizacji.

– Część oczywiście znam, bo przecież podczas rozmów przed wybuchem strajku związki zgłaszały swoje postulaty, przynajmniej płacowe – przyznał.

Piontkowski chciałby porozmawiać ze związkowcami także na inne tematy związane choćby z odbiurokratyzowaniem pracy nauczycieli. W takiej rozmowie przydatne będą wyniki ogólnopolskiego badania zrealizowanego przez ZNP na temat biurokracji w szkole. Pisaliśmy o nim tutaj:

Ankieta ZNP. Biurokracja oczami nauczycieli

ZNP dostał zaproszenie na piątek 28 czerwca br., godz. 10. O czym przedstawiciele Związku chcą rozmawiać z ministrem Piontrowskim?

– Szkoda, że szef MEN podzielił związki i z każdym spotyka się osobno. Ale będziemy na spotkaniu z ministrem edukacji 28 czerwca. Chcemy zadać panu Dariuszowi Piontkowskiemu kilka pytań i chętnie udzielimy odpowiedzi na pytania ministra. Zapytamy m.in. o sposób finansowania podwyżek dla nauczycieli i czy rząd znajdzie pieniądze w budżecie państwa na ten cel. Chcemy wiedzieć, czy pan minister zdaje sobie sprawę z dramatycznej sytuacji finansowej samorządów? Czy też jest kontynuatorem linii Anny Zalewskiej, która głosiła, że samorządy są bogate? Chcemy zapytać ministra również o jego wizję edukacji i plany, dowiedzieć się, czy podziela nasze propozycje dotyczące większej autonomii nauczycieli, wyższych zarobków i zmian w podstawach programowych – deklarował w rozmowie z „Głosem” Sławomir Broniarz, prezes ZG ZNP.

(JK, GN)